|
Mit tudunk a Mecsek nevnek eredetrl?
A 19. sz. vgn, a 20. sz. els felben tbb kutat is vizsgldott, hogy rbukkanjon a Mecsek nv eredetre. A tanulmnyok kzl kiemelkedik Klemm Antal 1933-ban megjelent tanulmnya, aki a Mecsek hegysg nevt nem tartja trk eredetnek. Szerinte a Mecsek nv egyrtelmen magyar eredet, s feltehetleg a „meszes” szbl, vagy a Meszes-hegy elnevezsbl szrmazhat…
A magyar eredetre a baranyai Mecske (Magyarmecske) kzsg neve is rmutat, melyet mr a rgi oklevelek is emltenek, de a Mikcse, Mekcse szemly- s helynevek msutt is felbukkannak. A Tolna megyei Tamsi mellett is van egy Mecsek nev domb, st a Bakonyban is tallunk egy Mecsek elnevezs kisebb hegyet. A nv eredetnek magyarzata sorn felmerlt az is, hogy a Mecsek egy Mihly nev magyar emberrl van elnevezve. Klemm Antal szerint arra is lehet gondolni, hogy Szent Mihly utn kapta a hegysg a nevt, aki a hegyek, erdk s a vrak vdszentje volt.
Egykoron a Mecsek hegysgnek nem volt az sszes hegylncot magban foglal neve. 1015-bl szrmaz egyhzi iratok a Pcsvrad feletti hegyvonulatokat Mons ferreus-nak (Vas-hegy) hvtk. A Pcs feletti rszt Misinnak, a nyugati rszt Jakab-hegynek, a Hosszhetny felett magasod hegyet pedig Zengnek neveztk. Amikor rmai korral foglalkoz rgszeknl rdekldtem a Mecsek korabeli neve fell, azt a vlaszt kaptam, hogy semmilyen hiteles bizonytk ez idig nem kerlt el, arra vonatkozan, hogy rmaiak a hegyvonulatot egysgesen elneveztk volna.
Mersetum vagy Mecsetum?
Krds, hogy kik neveztk elszr e hegysget Mecseknek, s mirt? Sokig tartotta magt az a nzet, hogy a Mecsek egy trk eredet sz, amely tornyot, erdt, vrat jelent. Klemm Antal szerint sehogy sem lehet trk eredet, hiszen mr a hdoltsg eltti idben is Mecseknek neveztk.
Olh Mikls egykori pcsi pspki titkr 1536-ban gy rt a „Hungaria et Atila” cm munkjban: „Quinque Eccelsiae, quarum arx in radice Metsek montis ardui.” Ksbb a hegysg nevt tbbflekppen is rtk: Meczeky, Meghek, Mecechus, Mecekus majd Mersetum.
Bl Mtys Baranyrl szl kziratos mvben azt rja, hogy a Mecsek a rgi latin iratokban „Mersetum” alakban fordul el. Klemm Antal ezt cfolta, s egyszeren hibs olvassnak tekintette: a c-t tvesen r-nek olvastk. Szerinte a Mecsek eredeti latin neve nem „Mersetum” hanem „Mecsetum (ejtsd Meksztum).
Klemm Antal 1933-as nveredet vizsglata ta jabb kutatsokra nem kerlt sor. Nehz elkpzelni, hogy az vezredek ta lakott, majd a rmai korban hegyi utakkal, villagazdasgokkal birtokba vett hegysget ne illettk volna megfelel nvvel mr a magyar slakossg leteleplse eltt. Pcs (Sopianae) a pannniai vrosok kzl avval emelkedett ki, hogy egyetlen ms vros krl sem talltak annyi rmai villt, mint ppen Pcs krnykn. Miutn a 3. sz. vgn a rmai tartomny kzigazgatsi szkhelyt Aquincumbl Sopianaeba helyeztk, a hegyvidk s trsge vdelmi, kzlekedsi, gazdasgi szempontbl slyponti terlett vlt. Ebbl kvetkezen fontos lehetett a fldrajzi nv megadsa is. Teht nem kizrhat, hogy a Mecsek nv a rgi latin nv magyar trsa, amely trtnelmi koronknt vltozatos hangalakban jelent meg.
Fazekas Imre
Irodalom
Klemm A. (1933): Pcs s a Mecsek neve. – Pannonia – knyvtr 1: 3-20.
| |