j knyv a Mecsek frkszlgy faunjrl (2012.05.02.)
Tth Sndornak, a zirci mzeum ny. igazgatjnak tollbl sorra jelennek meg a hazai tjak Diptera faunjt bemutat sszefoglal ktetek. A magyar entomolgia egyik meghatroz szemlyisge ismt sznvonalas munkval lepte meg a rovartan kutatit a mecseki frkszlegyeket bemutat kiadvnyban. A 79 trkp s fenolgiai diagram, a szerz kivl sznes fotival illusztrlt nyolc kptbla, valamint a nvmutat igazi kziknyv a rovarszok kezben.
Tth Sndor
A Mecsek s krnyke frkszlgy faunja (Diptera: Tachinidae)
[Tachinid fauna of the Mecsek Mountains and its surroundings]
– Natura Somogyiensis 20: 5–141. 158x240 mm; ISSN 1567–1908, ISBN 978-963-7212-77-2; Kiad: Somogy Megyei Mzeumok Igazgatsga
A ktet fbb fejezetei
Trtneti ttekints
A frkszlegyek rvid jellemzse
A terlet termszeti fldrajza
A frkszlgy fauna minsgi s mennyisgi sszettele
A frkszlgy fauna fenolgiai sajtossgai
A frkszlgy fauna UTM hltrkpezsnek eredmnyei
Parazitoidnevelsi eredmnyek
A fajok s a lelhelyek felsorolsa
Mit rdemes tudnunk a frkszlegyekrl?
A frkszlegyek nem csak Magyarorszgon, hanem sok ms orszgban is az egyik legjobban kutatott ktszrny csaldok kz tartoznak, ami elssorban parazitoid letmdjuknak ksznhet. A frkszlgy fauna kutatsnak kezdete haznkban a XIX. szzad msodik felre tehet.
A frkszlegyek kivtel nlkl ersen alkalmazkodott parazitoidok. A legtbb fajuk a lepkehernykat fertzi meg, azonban vannak frkszlgy parazitoidjaik hrtysszrnyaknak, bogaraknak, poloskknak, kabcknak, lsznyog lrvknak, sskknak, st flbemszknak is.
A fajok tbbsge a gazdra tojst rakk fcsoportjba tartozik. Ezek nstnye viszonylag kevs (100–200) tojst rlel. A msodik fcsoportba tartoz frkszlegyek nstnyei a kibjsra ksz lrvt tartalmaz tojsaikat a gazda kzelbe rakjk le.
A frkszlgy lrva a gazda szervezetbe jutva kezdi el lskd letmdjt. A fiatal lrva eleinte gyakran csupn a gazda testnedveivel tpllkozik, s csak ksbb vndorol a szvetekbe. A gazda a parazitlst csak nagyon ritkn li tl, a frkszlgy lrva legtbbszr a pusztulst okozza. Egy gazdban az esetek zmben csupn egyetlen parazitoid fejldik.
A frkszlegyek erdvdelmi szempontbl a leghasznosabb rovarok kz tartoznak. A herny gradcik letrsben kiemelked szerepet jtszanak. Ezt mi sem bizonytja jobban, mint az, hogy az Amerikai Egyeslt llamokba az Eurpbl 1869-ben behurcolt gyapjaslepke elszaporodsnak s krttelnek megfkezse rdekben, Magyarorszgrl is nagy tmegben teleptettk be frkszlegyeket az 1920-as vekben.
A frkszlgy imgk klnbz nvnyek des nedveivel, nektrral tpllkoznak, de a zenglegyekhez hasonlan kedvelik a levltetvek ltal kivlasztott mzharmatot is. Elszeretettel ltogatjk az ernys virgzat nvnyeket. Virgport azonban valsznleg nem fogyasztanak.
A Palearktikumbl kzel 1600 rvnyes fajt tartanak nyilvn. Magyarorszg jelenleg ismert Tachinidae faunjt 433 faj alkotja, de a jvben fleg a szomszdos orszgokbl mr kimutatott fajok kzl mg nagyon sok kerlhet el nlunk is. A viszonylag jl kutatott Mecsek frkszlgy faunjt jelenlegi ismereteink szerint 340 faj alkotja. Ez a hazai fauna 78,9%-a, ami j eredmnynek szmt.
A Mecsek kutatsrl rviden
A hegysgben 1975-ben, „A Mecsek s krnyke termszeti kpe” program indulsakor kezddtt el jelents dipterolgiai gyjtmunka. Ebbe a faunakutatsba Tth Sndoron kvl bekapcsoldott az akkori tanrkpz fiskola kt oktatja Majer Jzsef s Wber Mihly is.
A Tachinidae kutats szerves rszt kpezi a frkszlegyek gazdallataikbl val kinevelse. Erre alkalomszeren a Mecsekben is sor kerlt, s a szerz fleg lepkehernykbl nevelt ki fajokat.
Megtudjuk a knyvbl, hogy a hegysgbl szrmaz frkszlgy anyag bizonyt pldnyait a pcsi Janus Pannonius Mzeum, a kaposvri Somogy Megyei Mzeum, s kisebb rszben a Magyar Termszettudomnyi Mzeum llattra, valamint a szerz magngyjtemnye (Zirc) rzi. Ez az informci fleg azrt fontos, mert a ksbbi genercik kutati pontosan tudni fogjk, hogy mit s hol tallnak meg.
Tth Sndor a Mecsek frkszlgy faunjnak kutatsa sorn szletett eredmnyek kzl legjelentsebbnek a viszonylag magas fajszmot tartja. A Mecsek frkszlgy faunjnak sszettelt s fajgazdagsgt, elssorban a hegysg fldrajzi helyzete, tengerszint feletti magassga, ghajlata, vzrajza, valamint rszben igen vltozatos nvnytakarja hatrozza meg. A kisebb-nagyobb megszaktsokkal vtizedeken t foly munka sorn elkerlt tbb, rszben Dl-Eurpa mediterrn vidkeire, vagy Kzp-Eurpa magasabb hegyvidkeire jellemz, rszben ritka taxon. Ezek jelents mrtkben nvelik a hegysg faunjnak rtkt.
Tth Sndor munka kzben
A ktet ajnlom mindazoknak, akik alaposabban szeretnnek elmlylni e parazitoid lgycsald biolgijban, funisztikai vagy taxonmiai kutatsban. A szerznek pedig kvnok tovbbi j ert s egszsget, hossz alkot veket az jabb ktetek megrshoz.
Fazekas Imre
|