Új törpearaszoló lepke, az Eupithecia impurata a Mecsekben
Fazekas Imre, Pannon Intézet 2017.01.17. 19:14
A magyarországi Eupitheciini fauna revíziója 2015-ben kezdődött el, s még legalább 1-2 évet igénybe fog venni. A legtöbb hazai gyűjtemény törpearaszoló anyaga rendezetlen, a fajokat nem vagy csak részben identifikálták, többnyire a szárnyak rajzolata alapján. A fénycsapdákból kikerült példányok azonosítása különösen problematikus, csak a genitáliák vizsgálata alapján lehetséges. Bizonyos fajcsoportokban, fajpárokban csak tapasztalt specialista tud eligazodni. A most folyó revízió során számos Magyarországon igen lokális és ritka faj került elő olyan földrajzi régiókból, ahonnan ezidáig semmilyen adattal nem rendelkeztünk.
Ilyen faj az Eupithecia impurata, melynek első példányait most sikerült bizonyítani Mecsekből. A mecseki és más földrajzi területek is megtalált populációk lényeges módosítják a faj eddig feltételezett areáját a Pannon-régióban.
Imre Fazekas https://orcid.org/0000-0003-4318-394
Eupithecia impurata (Hübner, 1813)
Geometra impurata Hübner, 1813 | Samml. Eur. Schmett. 5 Geometrae (1), pl. 67: 347. Locus typicus: ?Európa (perierat).
Irodalom: Fazekas 2013; Mironov 2003; Petrich 2001; Vojnits 1993.
Area: A Bakán-félszigettől a Kárpátokon át főleg az Alpok térségében elterjedt. Északon eléri Közép-Németországot, nyugaton pedig Belgiumot. Izolált populációi élnek a Pireneusokban és a Közép-Appenninekben.
Bionómia: Bivoltin, az első generáció május végétől augusztus elejéig repül, a második pedig szeptember elejétől október elejéig. Habitat: meleg, száraz, erdőszéli gyepek, sziklás lejtők.
Hasonló faj: Eupithecia semigraphata Bruand, 1851
Magyarországi adatok: Bükk (Nagyvisnyó: Bálvány), Budai-hegyek (Budaörs, Farkasvölgy, Odvas-hegy, Pasarét), Füzér, Tornanádaska, Váralja, Várpalota (in coll. MTM, Budapest; Pannon Intézet, Pécs; Rippl-Rónai Múzeum, Kaposvár).
Új adat a Dél-Dunántúlon: 2 ♀, Mecsek, Váralja, 2016.VIII.9. leg. et gen. prep Fazekas I., No. 3461, in coll. Pannon Intézet, Pécs.
Új, további megvizsgált példányok: ♀, Budai-hegyek, Irhás-árok, 1978.08.07. leg. Herczig B., gen. prep. No. 3464, Fazekas I.; ♂, Zempléni-hegység, Bokor-rét, 1986.07.23. leg. Ábrahám L., gen. prep. No. 3463, Fazekas I., in coll. Rippl-Rónai Múzeum, Kaposvár.
Állománynagysága: Hazai állománynagysága nem ismert. Az igen kevés gyűjtési és megfigyelési adat alapján a helyi populációkról csak nagyon hiányos ismereteink vannak.
1. ábra. Eupithecia impurata imago habitusképe, és fontosabb rajzolati elemei
Veszélyeztető tényezők: Főként Budapest környéki és mecseki élőhelyek erős antropogén hatás alatt vannak. A beépítések, és az urbanizáció hatására főleg a fővárosi élőhelyek megszűntek.
A váraljai (Mecsek) elhagyott mészkőbánya, zárt sziklagyep és a karsztbokorerdő (Inulo spiraeifoliae-Quercetum pubescentis) maradvány fennmaradása kétséges a kőbánya tervezett újra nyitása miatt.
Természetvédelmi helyzet: Élőhelyeinek jogi védelme a Bükki-, az Aggteleki Nemzeti Parkokban és a Zempléni Tájvédelmi Körzetben biztosítva van, amennyiben a jelenlegi szukcessziós állapot fennmarad.
3. ábra. Mecsek, Váralja, régi kőbánya: az Eupithecia impurata új lelőhelye Magyarországon
4. ábra. Az Eupithecia impurata igazolt leleőhelyei Magyarországon
Összefoglalás: A faj Magyarországon igen lokális és ritka a Mecsekben, a Bakonyban, a Budai-hegyekben, a Bükkben, Zempléni-hegységben és az Aggteleki-karszton. Veszélyeztetett faj Magyarországon.
Irodalom
Fazekas I. 2103: Hungarian Eupitheciini studies (No. 2) Records from Nattán’s collection (Lepidoptera: Geometridae). – eActa Naturalia Pannonica 5: 39–46.
Mironov V. 2003: Larentiinae II. (Perizomini and Eupitheciini). In Hausmann A. (ed.): The Geometrid Moths of Europe 4: 1–463.
Petrich K. 2001: A Velencei (sic!) táj lepkevilága. – Mezőgazdasági Szaktudás Kiadó Budapest, 305 p.
Vojnits A. 1993: Geometridae. In Mahunka S. & Zombori L.: The fauna of the Bükk National Park I. – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, pp. 238–263.
|