| Fauna : A Mecsek llatvilga |
A Mecsek llatvilga
1. bra: Atracl cincr
A botanikai kutatsokkal ellenttben a Mecsek-hegysg zoolgiai feltrtsga kevsb kielgt. A legtbbszr alkalmi s rszlegesen publiklt vizsglatok mellett kevs kutat szentelt hosszabb idszakot a hegysg ilyen jelleg megismersnek. Mindenkppen meg kell azonban emlteni Gebhardt Antal pcsi zoolgus-mzeolgust, aki elssorban a patakok, barlangok faunjnak s a csigknak volt szakavatott ismerje. A szisztematikusabb kutatsok termszetesen a nagyobb kutatmhelyekhez kapcsoldtak. A klnbz zeltlb nemzetsgek (tegzesek, krszek, bogarak, pkok, lepkk, hrtysszrnyak stb.) vizsglatt fknt a pcsi Janus Pannonius Mzeum s a Komli Termszettudomnyi Gyjtemny kls s bels kutati vgeztk. A magasabb rend llatcsoportokkal (ktltek, hllk, madarak, emlsk) a Pcsi Tudomnyegyetem klnfle tanszkei, valamint a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet Baranya megyei Helyi Csoportja foglalkozott.
A flrhoz hasonlan a Mecsek-hegysg llatfldrajzi szempontbl is nll faunajrsba, a Sopianicumba tartozik. Jellemzek r a dlies, melegkedvel faunaelemek, de az szaki oldalak, hvs patakvlgyek sokszor hegyvidki fajokat rejtenek. A terlet zoolgia jellemzse szempontjbl a tbb ezer elfordul s a tbb szz vdett faj kzl clszer az uniklisak (ritkk) s a hegysgre igazn jellemzek kiemelse. Fokozott vdettsget 21 llatfaj lvez a Mecsek terletn, de elfordulnak endemikus (bennszltt) fajok is, amelyek csak vdettek vagy esetleg mg jogszablyi oltalomban sem rszesltek.
A Mecsek egyik sajtos lhely tpusban, a barlangokban s azok vzfolysaiban rdekes llatvilg figyelhet meg. A mr emltett Gebhardt Antal kutatsai sorn csak a Mecsekre jellemz llatfajok is elkerltek. Reliktum (jgkorszak eltti) faj az Abaligeti-barlang patakjnak vizben l vakbolhark, bennszltt fajok pedig a csak ebben a barlangban s a Mnfai-Klyukban l klnfle csiga- s szzlb-flk.
A puhatestek rdekes kpviselje a hegysgben megtallhat kt vdett csigafaj, a magyar vakcsiga s a keleti ajtscsiga.
A rkok osztlybl a nem vdett folyami rkkal az orfi tavaknl s a Rka-vlgy tiszta viz Halsz-patakjban tallkozhatunk.
A szitaktk rendjnek egy jelenleg mr vdett, nagy termet faj a legritkbb kpviselje. A srgasvos hegyi szitakt eddig csak a Melegmny-vlgybl s Zobkpuszta melll kerlt el az orszgbl.
A vdett imdkoz sskt mr a legtbben megfigyelhettk, de a szintn a melegebb hegyoldalakat kedvel frszlb szcskt nehezebb pldul a Misina-Tubes gerinc kzelben megpillantani. A kzelmlt kutatsainak eredmnyekppen az egyenesszrnyak rendjbl uniklis fajok is elkerltek a Mecsekbl. A Pintr-kertben felbukkant ttelel sska mellett az endemikus s ma mr fokozottan vdett magyar tarsza orszgosan is igen jelents populciinak felfedezse a Nyugat-Mecsekben igazi zoolgiai szenzcinak szmtott. Ezek mellett kt ugyancsak rpkptelen szcskefaj, a krpti s a szerny tarsza is megfigyelhet a hegysg tbb pontjn. A nyrvgi forr dlutnokon felhangz, igazi mediterrn hangulatot raszt monoton ciripels a fknt dli kitettsg hegyoldalak szraz, meleg tlgyeseiben elfordul ris nekes kabck s mannakabck jelenltt jelzi.
A bogarak kzl a mindenki ltal ismert szarvasbogarat s a ritkbb, de ugyangy vdett orrszarvbogarat rdemes megemlteni. Mellettk a hvs bkksk csodaszp havasi cincre s a Dl-Dunntlon csak Pcsvrad kzelbl elkerlt fokozottan vdett atraclcincr jelent rdekessget. Ez utbbi faj kizrlagos gazdanvnye a Csiger-gdri terleteken l vdett nvny, a kk atracl.
Endemikus faj a tegzesek rendjbe tartoz, a Kelet-Mecsek s a Melegmny tiszta viz patakjait, forrskrnykeit kedvel mecseki szitegzes. E fokozottan vdett llatfaj a nevhez mltan ks sszel "repl". Az idzjel azrt szksges, mert rpkptelen rovarfaj.
A sznes, ltvnyos lepkk rendjbl sok faj kerlt trvnyes oltalom al. Ezek kzl sokkal a Mecsekben is tallkozhatunk. A teljessg ignye nlkl a kvetkez fajok jellemzek a terletre: farkasalmalepke, fecskefark lepke, kardoslepke, kis apolllepke, magyar boglrka, nagy tzlepke, dszes tarkalepke, nagy pvaszem, dszes csuklysbagoly. Nem vdett faj, de mretvel sokakat meglep a nha felntt tenyr nagysg, srga szn, szrs tlgy selyemszv.
A gerinces vdett fajok kztt a halak is kpviseltetik magukat. Az Egregyi-vlgy patakjban s a Vlgysgi patakban a kzelmlt vizsgltai szerint l frge cselle s kvi csk is.
Sokan ok nlkl irtznak a ktltektl s a hllktl, melyeknek minden faja vdett. Pedig egytl-egyig rtatlan, st nmelyikk kedves llat. Az ket rt szndkos s akaratlan bntalmazsok miatt inkbb nekik lenne flnivaljuk. Hogy legalbb a vletlenszer puszttst – pl. az utakon val elgzolst – cskkentsk, a telel s a szaporod helyeket elvlaszt utaknl terelhlk segtsgvel igyekeznek segteni rajtuk. Az orfi tavaknl s az Egregyi-vztroznl tavasszal .n. bkament tborok sorn tbb ezer bkt, fknt barna varangyot mentenek meg. A Mecseken sokszor tallkozhatunk mg a pocsolyk vzben megbj srgahas unkkkal s az avarban ellnk nagy ugrsokkal menekl erdei bkkkal. A farkos ktltek kzl a hegysg mestersges vzllsaiban (orfi tavak, Dombay-t, bnyai-t) a pettyes s a tarajos gtt figyelhetjk meg. A hllk legknnyebben megpillanthat kpviseli a gykok. A sziklagyepek felmeleged kvei all hatalmas, sznpomps zld gykok bjhatnak el, a sziklafalak repedseiben pedig frge- s fali gykok rejtznek. Ez utbbi fajnak egybknt l egy kisebb, melanisztikus (fekete szn) populcija a Mecseken. Kgynak nzik sokan, radsul ezrt mg bntjk is a lbatlan gykot, ms nven kuszmt. Tnyleg kgy a nha kt mteresre s megnv, de ennek ellenre is rtatlan erdei sikl. Kevsb elterjedt faj a rzsikl, amely gyorsan felmeleged, szraz domboldalakat kedveli. A mr emltett mestersges tavaknl kocks s vzisiklkkal, valamint mocsri teknskkel tallkozhatunk.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/hal_keteltu.png)
2. bra (balrl jobbra): Frge cselle, srgahas unka,
mocsri tekns (Fotomontzs: Fazekas I.)
A madarak kzl kerl ki a Mecseken a fokozottan vdett llatfajok zme. A Kelet-Mecsek hbortatlanabb erdtmbjben fszkel fekete glya, bksz sas, rti sas s barna knya is. Az emberi teleplsekhez ktdik a szintn fokozottan vdett fehr glya s a templomtornyokban klt gyngybagoly. Ma mr az ember ltal ltestett klnfle agyag- s homokbnyk partfalai a f kltterlete a trpusi sznekben pompz gyurgyalagnak. A Bkksdi-vlgy savany kaszli nyjtanak menedket Dl-Dunntl taln legersebb haris llomnynak. E sajtos letmd, fokozottan vdett, Eurpai Vrs Knyves madarat legknnyebben jszaka hallhat, frszel hangjrl ismerhetjk fel. Sajnos a gyepfeltrsek s a manapsg nagyon divatos tltestsek igencsak veszlyeztetik amgy is srlkeny populciit.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/gybagoly_haris.jpg)
3. bra (balrl jobbra): Gyngybagoly, gyurgyalag, haris
(Fotmontzs: Fazekas I.)
Van a Mecseknek egy madara, amely az orszgban csak itt fordul el. A Mecsekndasd krli szlk s gymlcssk biztostanak lhelyet e madrnak, a kerti srmnynak. Igen nagyszm a nem kiemelten vdett madrfajok szma is, gy csak a ritkbbak, rdekesebbek kiemelsre van lehetsg. Az lland viz, hegyi patakok biztostanak tpllkot s klthelyet a kzeledtnkre hullmz replssel menekl hegyi billegetknek s a sokkal ritkbb, a zavarst nehezebben tr kis lgykapknak. Tavasszal a kk galambok mly bgsa tlti be a fensges bkksket s a fekete harklyok hangos dobolsa, majd nyvogs-szer kiltsa hallatszik innen is onnan is. Ezen egyetlen odban klt galambfaj pont a fekete harkly elhagyott kltregeit hasznlja fszkelsre. A mr emltett gymlcssk reg fiban ver tanyt az jszakkat tfttyg fleskuvik, a gyepfoltokrl frj pitypalattyolst hallhatjuk.
A felhagyott kbnyk sziklaprknyain, hatalmas bkkkn, st vastraverzeken egyre tbb holl telepszik meg a Mecseken is. Egyedl a Tettye sziklaszirtjeinek tvben hallgathatjuk tavasszal a svnysrmny szp nekt, a repl drgakvet, a jgmadarat azonban tbb vzfolys kzelben megfigyelhetjk. Az esetek legnagyobb szzalkban ha ragadoz madarat pillantunk meg, az az igen gyakori egerszlyv.
Az emlsk kztt is tbb fokozottan vdett faj fordul el a Mecsekben. A rendszeres denevrkutat tborok eredmnyei alapjn a mecseki barlangokbl elkerltek a hosszszrny, a nagyfl, nagy patksorr, a pisze s a tavi denevrek pldnyai. A Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsg pintr-kerti kzponti pletnek erklyn l egy csonkafl denevr kolnia, amely a tli, barlangban tlttt hnapok kivtelvel a termszetvdelmi hatsg sz szerinti vdelmt lvezi. Fokozottan vdett mg a hegysg tbbszr emltett tavainak halllomnyt dzsml vidra is. A kznsgesebb vdett fajok kzl biztosan tallkozhatunk stink sorn a szszmtl snnel, a kvncsi mkussal s nyri jjeleken sszerezzenhetnk a nagy pele vistsra. A ragadozkat a morcos borz, az apr menyt, a ritka nyuszt, valamint a mg ritkbb vadmacska kpviseli.
A fokozottan vdett fajok mellett mg 15 vdett denevrfaj is elkerlt a Mecsekbl. Ha az idegenforgalom szmra megnyitott Abaligeti-barlangban a tli idszakban vgigstlva figyelmesen megnzzk a vdettebb hasadkokat, prknyokat biztos megpillantunk tli lmot alv denevreket. Legtbbszr a barlangban 300-400 pldnyban telel nagy patksorr denevr egymshoz bj kolniit figyelhetjk meg, de az gyesebbek az egyenknt pihen kis patksorrakat, a pracseppekkel bortott vzi denevreket s a nagyobb termet kznsges denevreket is szrevehetik.
A nem vdett llatfajok az orszg ms hegyvidki tjaihoz hasonl elterjedst mutatnak. A vadfajok kzl alkonyati, hajnali kirndulsaink sorn gmszarvassal, zzel, vaddisznval, Vralja krnykn dmszarvassal, az egyre gyakoribb rkval, egy-egy erdei letmdra ttrt fcnnal, mezei nyllal futhatunk ssze.
| |