|
Natura 2000 fogalomtr
A Natura 2000 hlzattal sszefggsben hasznlt fontosabb fogalmak, idegen szavak magyarzata, rtelmezse tallhat meg itt.
| } ?>
Biogeogrfiai rgik (letfldrajzi rgik) A kontinens eltr ghajlati s magassgi tpusait reprezentl klnbz lhely tpusok elfordulsi gyakorisga alapjn az Eurpai Bizottsg az Eurpai Uni jelenlegi fldrajzi terlett egymstl elklnl letfldrajzi (biogeogrfiai) rgirak osztotta. 2004-ben az 10 j tagllam csatlakozsval az EU terletn a biogeogrfiai rgik szma kilencre ntt.
BirdLife International A BirdLife International tbb mint 100 termszetvdelmi szervezetnek az egsz vilgra kiterjed egyttmkdse. A fenntarthat fejlds elvt szem eltt tartva a madarak, azok lhelyei s a Fld biolgiai sokflesgnek megrzsre trekszik, egyttmkdve a trsadalommal. A BirdLife International a vilg vezet szervezetnek szmt a madarak termszetvdelmi sttuszt, a madrlhelyeket s minden ms, a madrvilgot rint krdst s problmt tekintve. Programja a madarak vdelmnek ngy fontos eleme - a fajok, a fontos madrlhelyek, az ltalnos lhelyvdelem s az emberek - kr sszpontostja az erfesztseit. Eurpban a BirdLife International ezt a megkzeltst a regionlis feltteleknek, s a tbb mint 40 eurpai orszgban jelen lv partnerszervezeteinek ignyeinek megfelelen alkalmazza. Magyarorszgi partnerszervezete a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet (MME).
Biolgiai sokflesg (biodiverzits)* Az lvilg vltozatossga, amely magban foglalja az l szervezetek genetikai (fajon belli), valamint a fajok s letkzssgeik kztti sokflesget s maguknak a termszeti rendszereknek a sokflesgt.
Eurpai Gazdasgi Kzssg A megnevezs az Eurpai Uni trtnetnek 1987 s 1992 kztti idszakra rvnyes.
lhelyek** Az lhelyek – a tpllkozshoz, pihenshez s szaporodshoz szksges termszeti forrsok klnleges szervezdse - ltfontossgak a madarak s egyb llat- s nvnyfajok fennmaradsa szempontjbl. Minden egyes lhely tpus meghatrozott llnykzssg letfeltteleit biztostja s a krnyezeti felttelek egyedi jellegnek fenntartst ignyli.
Fenntarthat hasznlat (hasznosts)* A termszeti rtkek olyan mdon s temben trtn hasznlata, amely nem haladja meg azok megjul kpessgt, nem vezet a termszeti rtkek s a biolgiai sokflesg cskkenshez, ezzel fenntartja a jelen s jv genercik letlehetsgeit.
Fontos Madrlhely (Important Bird Area - IBA) A BirdLife International IBA koncepcijnak biolgiai alapja az, hogy sok madrfaj vdelme hatkonyan biztosthat – legalbbis letciklusuk egy adott idszakban – a szmukra kulcsfontossg, meghatrozott szm terletek vdelmn keresztl, ahol a madarak koncentrldnak. A Fontos Madrlhelyek olyan terletek, amelyek megfelelnek a tudomnyosan megalapozott, nemzetkzileg elfogadott kivlasztsi kritriumoknak. Az ilyen mdon kivlasztott IBA terletek a fajok egsz elterjedsi terlett behlz hlzatot hoznak ltre. Az IBA hlzat ltrehozst ezrt a madrfajok fennmaradst az elterjedsi terletkn bell biztost minimlisan szksges intzkedsnek tekinthetjk.
Irnyelvek (direktvk) az EU jogrendszerben az irnyelv az Eurpai Uni Tancsa ltal kiadott jogszably. A tagorszgok szmra kzs clokat s ktelezettsgeket r el, de a teljests mdjt a tagorszg bels jogszablyalkotsra bzza. Az irnyelvek szablyait a tagorszgok ktelesek bepteni nemzeti jogszablyaikba, j jogszablyok alkotsval, vagy a mr meglv jogszablyok mdostsval. Magyarorszg esetben az emltett kt irnyelv az eurpai unis csatlakozskor lpett letbe, az ltaluk meghatrozott terletek kzl a Klnleges Madrvdelmi Terletek kijellse azonban felttele volt Magyarorszg csatlakozsnak.
Kzssgi jelentsg termszetes lhely-tpusok** Azok az lhely-tpusok, amelyeket • termszetes elterjedsi terletkn az eltns veszlye fenyeget; • elterjedsi terletk zsugorodsa vagy eredenden korltozott elterjedsk kvetkeztben kis terleten fordulnak el; • egy vagy tbb biogeogrfiai rginak kiemelkeden jellegzetes kpviseli.
Kedvez termszetvdelmi helyzet (lhelyek)** Egy termszetes lhely vdelmi helyzett kedveznek tekintjk, ha • termszetes elterjedse, illetve elterjedsi terletn bell elfordulsi helye stabil vagy nvekszik; • hossz tv fennmaradshoz szksges sajtos struktrja s funkcii fennllnak s a belthat jvben is valsznleg fenn fognak llni; • jellemz fajainak vdelmi helyzete megfelel.
Kedvez termszetvdelmi helyzet (fajok)** Egy faj vdelmi helyzete akkor kedvez, ha • a szban forg faj llomnydinamikai adatai azt jelzik, hogy a faj kpes nmagt termszetes lhelynek letkpes rszeknt hossz tvon fenntartani; • a faj termszetes elterjedsi terlete nem cskken, illetve belthat idn bell valsznleg nem is fog cskkenni; • jelenleg s valsznleg a jvben is megfelel kiterjeds lhely ll rendelkezsre ahhoz, hogy hossz tvon fennmaradjon az llomny.
Kzssgi jelentsg fajok** • veszlyeztetettek; • srlkenyek, azaz valsznsthet, hogy a veszlyeztetett kategriba kerlnek a kzeljvben, amennyiben a srlkenysget elidz okok tovbbra is fennllnak; • ritkk, azaz kis llomnyaik lteznek, amelyek ugyan jelenleg nem veszlyeztetettek vagy sebezhetk, de kockzatnak vannak kitve. E fajok krlhatrolt fldrajzi terleten vagy kiterjedtebb terleten, de alacsony srsgben fordulnak el; • endemikusak (bennszltt fajok) s klns figyelmet rdemelnek lhelyk klnleges termszete miatt s/vagy a hasznostsukkal kapcsolatos, lhelykre, illetve vdelmi helyzetkre gyakorolt esetleges kihatsok miatt. Megrzs** Olyan intzkedsek sorozata, amelyek a termszetes lhelyek s a vadon l llati s nvnyi populcik kedvez llapotnak fenntartsa vagy helyrelltsa rdekben szksgesek.
RSPB (The Royal Society for the Protection of Birds - Kirlyi Madrvd Trsasg) Az RSPB a BirdLife International egyeslt kirlysgbeli partnereknt a madarakban s ms llnyekben gazdag, egszsges krnyezetrt dolgozik. vtizede az MME kiemelt tmogatja.
Termszetes llapot* Az az lhely, tj, letkzssg, amelynek keletkezsben az ember egyltaln nem, vagy - helyrelltsuk kivtelvel - alig meghatroz mdon jtszott szerepet, ezrt a benne vgbemen folyamatokat tbbsgben az nszablyozs jellemzi.
Termszetes lhelyek* A fldrajzi, l vagy lettelen jellegzetessgeik rvn megklnbztethet, teljes mrtkben termszetes vagy csak termszet kzeli szrazfldi vagy vizes terletek.
Termszetkml megolds* (termszetkml gazdlkods) Olyan, a fenntarthat hasznlat rszt kpez eljrs, mdszer, gazdlkodsi md, technolgia vagy ms, a termszettel kapcsolatos magatarts, amely csak olyan mrtkben befolysolja a termszeti rtkeket, terleteket, a biolgiai sokflesget, hogy termszetes vagy termszetkzeli llapotuk fennmaradjon.
Vilgszerte veszlyeztetett fajok A kipusztuls veszlyt minden egyes llat- s nvnyfaj esetben egy, az IUCN Faj Fennmaradsi Bizottsg ltal megalkotott, s az egsz vilgra egyarnt rvnyes sszehasonlt rendszer alapjn rtkelik. A rendszerben az llomnynagysgra s/vagy az elterjedsi terletre, s szaporodsi rta cskkensre vonatkoz kszbrtkek alapjn hatrozzk meg, hogy mely fajok tartoznak a vilgszerte veszlyeztetett fajok kz. Magyarorszgon jelenleg ngy vilgszerte veszlyeztetett madrfaj fszkel: a cskosfej ndiposzta (Acrocephalus paludicola), a tzok (Otis tarda), a haris (Crex crex) s a parlagi sas (Aquila heliaca).
* 1996 vi LIII. trvny a termszet vdelmrl ** 92/43/ECC lhelyvdelmi Irnyelv
Kszlt 2002-ben az MME EU csatlakozsi programja alkalmbl. sszelltotta: Kovcs Andrs
|
| |