| slnytan : smaradvny kutats a Mecsekben (I-II. rsz) |
smaradvny kutats a Mecsekben (I-II. rsz)
St Zoltnn 2006.11.26. 16:08
Jakab-hegy
rta: St Zoltnn, micropaleontolgus
Fldnk lvilgnak sokflesgt a biolgia, az let tudomnya ltal ismerhetjk meg. A fldbe zrtan vezredek, s vmillik kvleteit a fldtan vagy geolgia tudomnyn bell az slnytan kutatsa leli fel. A paleontolgusok s mikropaleontolgusok sszetett feladata, a kzetekbe zrt kvletek (fosszlik) alapjn meghatrozni a kzettestek keletkezsi krlmnyeit s kzvetett mdon a kzettestek, vagy rtegek kort. A testfosszlik (szemmel lthat kvletek) voltak az elsk, amelyeket a tudsok megismerhettek, a fajokat trben s idben el tudtk helyezni. A mikrovilg felfedezse csak a mikroszkp felfedezst kveten indulhatott el. A mikroszkpikus lnyek kutatsa ksbb szksgess is vlt, a termszettudomnyok minden gban, a mlyfrsos kutats fellendlst kveten. Megrtjk ezt, ha tudjuk, hogy a frsos kutatsnl, a frmag, a kzetbl egy 10 cm-es tmrj keresztmetszetet mutat meg (vagy kisebbet), teht nagy szerencse kell ahhoz, hogy egy nagymret maradvny ppen benne legyen. Egy gyufsdoboz tmeg kzetben – szerencss esetben – a mikroszkpikus maradvnyok tmegre szmthatunk.
Sokszor tapasztalhattuk, hogy egyetlen vizsglati mdszer sem mindentud. A geolgusok, geofizikusok, paleontolgusok egymstl ltszlag klnbz specilis kutatsa csak akkor lehet eredmnyes, ha kpesek integrlni eredmnyeiket. Jvje a komplex vizsglatoknak van, hogy azzal a termszet sokflesgnek egy rszletbe bepillanthassunk.
(I. rsz)
A fosszilizci
Ahhoz, hogy tbb szzmilli vig is megmaradhasson az egykori l szervezet, akr szrazfldi, akr vzben l volt, a sajt anyagnak sszetteln kvl, a legfontosabb, hogy a levegtl minl gyorsabb legyen az elzrdsa. ltalnosan ez a vzzel bortott terleteken volt adott, ahol az iszapban, a gyors betemetds ezt lehetv tette. Ezrt van az, hogy a vz egykori lvilga maradhatott meg nagyobb fajszmmal, mg a szrazfldi llatokbl viszonylag kevs faj maradt fenn. Az llatok fosszilizldsa a szrazfldn vletlenszeren fordulhatott el, vulkni tufaszrs idejn (pl. az ipolytarnci lbnyomok). Nagy eszsek miatt, az iszapfolyssal is betemetdhettek, vagy ha vletlenszeren a mocsarakba fulladtak. A fenygyantba zrtan, pl. kzismertek a rovarok maradvnyai. A szrazfldi nvnyzet mocsri s vzparti nvnyei, csaknem helyben, az iszapba betemetdve rzdtek meg. A nvnyek szaport sejtjei a virgpor szemcsk s sprik, kis mretk miatt, a szllel s a vzramlsokkal, nagyobb tvolsgokbl is bejutottak az ledkgyjtbe. Az egykor lt hatalmas erdkrl keveset tudnnk, a sprk s pollenek ismerete nlkl.
A fosszlik: a testfosszlikat (a gerincesek csontmaradvnyait, ezek lbnyomait, a gerinctelenek kagylkat, csigkat, lbasfejeket, tsksbreket, kgykarakat, tengeri liliomokat stb.) valamint a vzben lt nvny- s llatvilg nyomait (nyomfosszlik) is megriztk a kzetek.
A Mecsek hegysgben haznk legregebb kzeteitl a legfiatalabb kpzdmnyekig csaknem mindent megtallhatunk. Kincsei a felsznen s a mlyben rejtznek. Kutatsrl rott emlknk a 18. szzadtl kezddik. A nyomtatott irodalmon kvl a kziratok sokasga is rtkes s felbecslhetetlen titkokat rejt errl a vidkrl. Nemzetnk legnagyobb tudsai jrtk s kutattk ezt a tjat. Ha megprbljuk megismertetni a Mecsek rgmlt vilgt, a kell alzattal fogjunk hozz.
Az smaradvnyok a modern fldtani kutatsok l s fejld rsze. A hegysg kialakulsnak, mai fldrajzi helyzetnek ltrejttt a globlis tektonika kutati hatrozzk meg, mikzben integrlni kpesek e ltszlag kicsi rszeredmnyeket is. A Mecsek kutatsnak 250 ve alatt a jelents eredmnyek felsorolsa is hosszadalmas lehetne, ezekrl rszletesen a megjellt forrsokbl tjkozdhatunk. Jelen ismertetben tblzatban foglaltuk ssze a kutatott s felismert smaradvny csoportokat, mg idbeni elhelyezsket a fldtrtneti kortbla segti.
A kutatsok mai llsa a kpzdmnyek idrendjben
Szilr
A Mecsek legidsebb tengeri kpzdmnye a Szalatnaki Agyagpala. Szilr idszaki kpzdst a kihalt s ezrt ismeretlen rendszertani helyzet Graptolith, Muelleridae, valamint az Acritarch maradvnyok bizonytjk (Oravecz Jnos 1964 s H. Kozur 1984).
Karbon
A karbon idszak nvnymaradvnyait csak a Mecsek nyugati rszn, a felsznen lv kavicsok rejtik. A kavicsokbl fels karbon-als perm makroflrt Andrenszky Gbor hatrozott meg. A kavicsok, jelenlegi helykre dlrl szlltdtak, Bogdmindszent-Tseny-Siklsbodony krnykrl. A Dl-Dunntlrl, a bogdmindszenti frsbl fels karbonra utal pfrnyokat s szsurl fajokat Fldi Mikls hatrozott meg. Spra s pollen vizsglatait Gczn Ferenc kezdte el. A karbon idszakbl egyenlre csak antracit rtegecskket (indikcikat) ismernk a Dl-Dunntlon, de mivel kutatsuk a kezdeteknl megszakadt, a tudomny szmra mindenkpen remnyteljes j felfedezsek sznhelye lehet ez a trsg. Haznkban egyedlll lelet egy si szalamandra-fle lbnyoma, melyet Barabsn Stuhl . gyjttt a Villnyi-hegysg Trony-1. frs karbon kor rtegbl. (Errl egy ksbbi cikkben adunk tudstst.)
Perm
A Mecsek nyugati rszn vtizedekig bnyszott perm idszaki homokkvek a bennk lv urnrc miatt kerltek a kutatsok lvonalba. Tetemes vastagsg kpzdmnyeikben az smaradvnyok kzl az egykori szrazfldrl behordott virgpor s a sprk rzdtek meg. Barabsn Stuhl gnes vizsglatai a perm s az als trisz rtegekbl egyedlllak a perm s a trisz idszakok hatrnak megvonsban valamint e rtegsorok szintezsben egyarnt. Klnleges s ritka maradvnyok az desvzi medza-flk lenyomatai a perm-trisz hatrkpzdmnybl, a Kvgszlsi Homokk Formcibl, amely Barabsn Stuhl gnes gyjtse.
Trisz
A trisz idszak tengeri, mocsri s lagna kpzdmnyei az smaradvnyok sokasgt riztk meg. A szrazfldrl beszlltott spra s pollen egyrszt a Mecseknek s krnyknek vltozatos nvnyvilgt, msrszt ezek globlis rokonsgt is mutatja, melyek Bna Jzsef munkibl ismertek (in Nmedi 1995). Bna Jzsef a trisz s jura rtegek spra-pollen elemzsn kvl ttr kutatsokat vgzett a trisz idszaki rtegek conodonta maradvnyai valamint a mecseki miocn nannoplankton vizsglataiban is. Conodonta vizsglatait a pozsonyi Geologica Carpathica legjabb kiadvnyban is olvashatjuk (Sndor Kovcs et al. 2006).
![Conodonta](//gportal.hu/portal/mecsek/image/conodonta.jpg)
Conodonta sp.
A ssvzi letkzssgek kagylkat, csigkat, prgekarakat, tengeri liliomokat, fregnyomokat hagytak htra. Ritka maradvnyknt dinosaurus csigolya is elkerlt. Pcsett a Dmrkapu krnykn a mszkvekben tmegesen talltunk Stromatolit maradvnyokat, melyek a fldi let hajnaln jelents szerepet vittek a leveg oxignjnek kialaktsban. Stromatolitok Kovcssznja-krnykn a Szem- kflkben is lthatk, de ott sokkal fiatalabb, kzps miocn kpzdmnyekben.
Jura
A mecseki feketekszn spra-pollen vizsglatt Bna Jzsef dolgozta fel 1958-1989 kztt a Komli Fldtani Laboratriumban (publiklt rsai nyomon kvethetk Nmedi 1995 kiadvnyban). Ez a vizsglat felkeltette a klfldi kutatk figyelmt, gy a hallei egyetemen, s a krakki kutatintzetben folytatdik, fiatal kutatk ltal. A mintaanyagot a Komli Termszettudomnyi Gyjtemnybl kaptk klcsn, ahol e prepartumok gondos rzse biztostva van. A jura idszakban a kszenes rtegek feletti tengeri kpzdmnyekben a kagylk, csigk, lbasfejek, tengeri liliomok, valamint a mikroszkpikus maradvnyok tnnek fel. A legrgebben, a 19. szzadbl Bckh Jnostl ismert a lbasfejek (Ammonites) kutatsa. Kutatsukat tbb neves tuds utn ma Galcz Andrs (1996) viszi tovbb.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/Ammonites_komlo.jpg)
Ammonites sp. - Koml - Cseresznyeg
A puhatestek, csigk monografikus feldolgozsa a jura idszak szntelepes sszletbl Szente Istvnhoz fzdik. A szntelepes rtegek felszni kibvsaiban s az akkori bnyszkodssal elkerlt levllenyomatok vizsglata mr a 19. szzadban kezddtt. Ma a Nemzeti Mzeum Nvnytrnak muzeolgusa Barbacka Mria a folytatja, aki Komlrl nevezett el egy fa alak pfrny-flt Komlopteris nven.
A mikroszkpikus maradvnyok sorban a sugrllatkkrl (Radiolariak) az egyetlen lers Barabs Andrstl jelent meg. A likacsoshjak (Foraminifera) s a Tintinopsella, Calpionella valamint a nyomfosszlik vizsglata Nagy Istvn nevt rktette meg, aki a Micritinoidea 27 fajt rta le, a csills egysejtek kzl pedig 7 nemzetsget s 84 fajt rt le (Nagy 1986, 2002). gy ment el kzlnk, hogy a paleontolgiban plds, ttr munkssgt nem is tudtuk kellen rtkelni s megksznni.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/Komlopteris.jpg)
Komlopoteris nordenskioeldii
Krta
A jura idszak vge fel s a Krta idszak elejn trt fel, a Mecsekjnosi Bazalt Formciba sorolt sokfle sszettel s megjelens vulknikus kzet. Tpuslelhelyei kzl egyet emltnk, amely Hosszhetnyben az Iskola utcban lthat. Parkostottk, s a vulkanit egy vltozatbl, a fonolitbl kszlt szoborral is megtisztelte a falu npe.
Mecsekjnosi kzelben lehet az a lelhely, ahonnan Kolosvry Gbor hajdan korallokat rt le. (Tartozunk a lelhely kidertsvel.) Nevezetes tovbb az un. „rudists” fcies, melyet az igen vastaghly kagylkrl neveztek el. Az is emltsre mlt, hogy a 19. szzadban Hofmann Kroly geolgus e kagylkat lerta, de olyan nagy alapossggal, hogy lersai ma is rvnyesek s alig szorulnak korrekcira. Mivel e kagylk, a vulkanitok kztt, egy trmelkes sszletben helyezkedtek el, a vulkanizmus kort is meghatrozta, a krta idszak elejre.
A Hidasi-vlgy szaki oldalvlgyben s a Mr-vri-vlgy bejratnl tanulmnyozhat a Hidasivlgyi Mrga Formci. Mikroszkpi vizsglattal nannoplankton (Kollnyi Katalin) s calpionellk, cadosink alapjn (Tardin Filcz Edit) a kpzdmny als valangini kora (als krta idszak eleje) igazolst nyert. Ezzel megerstettk Bujtor Lszl korbbi ammonitesz vizsglataival jelzett kort is (Csszr et al. 2000).
A krta idszak fels rszbl a Mecsekben a Vknyi-vlgyben tallhat a vrs szn vknyi mrga. Gyakorlatilag smaradvny mentes, mlyvzi kpzdmny, csak mikroszkpikus mret foraminifert s nannoplanktont tartalmaz. Bodrogi Ilona, akit egykor a komli laboratrium munkatrsaknt ismertnk meg, ma a budapesti fldtani intzet (MFI) tudomnyos kutatja. hatrozta meg foraminiferk alapjn, hogy a kpzdmny a fels krtn bell a turon kzps rszben kpzdtt. A kpzdmnyt az Alfldn Kerekegyhznl talltk meg a kolajkutat frsok, vastag negyedkori s pannniai rtegek alatt.
A krta idszak kpzdmnyeinek nagy rsze hinyzik a Mecsekbl. A Mecsek, mint a Tisza nagyszerkezeti egysg rsze a krta idszakban vlt le az Eurpai lemezrl s indult el az Egyenlt kzelbl mai helyzete fel. Csak a miocn kor kzps rszben bizonyos, hogy a Mecsek nyugati s keleti egysgeit egszknt rte a tengerelnts.
A fldtrtneti jkor ledkeinek slnytani vizsglatairl egy kvetkez tudstsban szmolunk be.
Irodalom
Barabs A. et al. (1998): Magyarorszg geolgiai kpzdmnyeinek rtegtana - A MOL Rt s a MFI kiadvnya
Fazekas I. ed. (2005): A komli trsg termszeti s kultrtrtneti rksge. – Regiografo pp. 230
Nmedi Varga Z. ed. (1995): A mecseki feketekszn kutatsa s bnyafldtana. - Miskolc
Csszr et al. (2000): A Hidasivlgyi Mrga Formci kora s kpzdsi krnyezete - Fldtani Kzlny 130/4: 695-723.
smaradvny kutats a Mecsekben
(II. rsz)
Gyorsul idben lnk. Az els letnyomoktl az els gerinces llatnyomig felfoghatatlanul hossz id, mintegy kt millird v telt el. Az let fejldstrtnetben feltnik, hogy fajok sokasga valaha hosszabb idn t lhetett, pl. a dinoszauruszok mintegy 200 milli ven t. Az jidben (60 milli vtl kezdve), az emlsk fejldsvel egyenes arnyban gyorsul a fajok kihalsa is. Mai vilgunkban a Fldi let vgromlst jelzi a globlis felmelegeds gyorsulsa, a hmrsklet immr tlnk fggetlen s befolysolhatatlannak tn vltozsaival. Maradkainknak mutassuk meg seink hagyatkt, krnyezetnkben lv rejtett kincseit, hogy szeretni tudjk a fldet, ahol megszlettek, hogy kpesek legyenek a szeretet tadsra.
A Mecsek nyugati elterben, az n. Mecsekalja rokban, mlyfrsokban talltak r az 50-60 milli vvel ezeltti eocn kor kzetekre, Szentlrinc, Szigetvr krnykn. E rtegekben csak a szrazfldi nvnyzet virgpora (pollen) rzdtt meg. Vizsglatukat Bna Jzsef kezdte el, majd Kedves Mikls folytatta, egszen hallig. A hazai eocn-oligocn pollen-mikroplankton vizsglatok Rkosi Lszlhoz is fzdnek. E kutatsok folytatst csak remlhetjk.
A miocn kor 18-15 milli ves krpti-bdeni korszakaibl kagyl, csiga, korall, tengeri sn maradvnyok maradtak meg. Mecsekjnosiban a Nagy-hegyen Strausz Lszl 1928-ban jrt fiatal geolgusknt s rta le az ottani tengeri faunt. A Nagy-hegy feltrsaiban azta sem kutatott tovbb paleontolgus. A heggyel tellenben, a komli szemttelepnl vannak azok az j feltrsok, melyek kpzdmnyeit Sos Jzsefn, mikroszkpikus tengeri maradvnyait pedig Tmr Istvnn rta le az elmlt vben (Folia comloensis 14. ktet). Az ottani homokok s homokkvek ipari felhasznlsa tette lehetv, hogy a domboldal e kincsei napvilgra kerlhettek. Ma vdett nyilvntott terlet. Az tvenes-hatvanas vek kutatsi lzban fknt a Mecsek keleti rszbl szlettek monografikus slnytani feldolgozsok. A bdeni korszakban a Mecsek keleti s nyugati cscsai szigetknt emelkedtek a tengerszint fl. Pcsszabolcsot-Hosszhetnyt-Pcsvradot- Magyaregregyet-Komlt-Mecsekjnosit-Ligetet; Tekeres-Kovcssznja krnykt; Hidas-Szekszrd-Btaszk krnykt nagyrszt tenger bortotta. A szntfldeken vagy a hegyoldalak feltrsaiban vltozatos tengeri fauna kerlhet el. A tengeri kagylkat s csigkat Csepreghyn Meznerics Ilona, majd Havas Margit, a tengeri snket Szrnyi Erzsbet, a mikroszkpikus mret tengeri foraminiferkat Majzon Lszl, Koreczn Laky Ilona, Kernern Smegi Katalin dolgoztk fel. A halasi csipkre emlkeztet mikroszkpikus mret kovamoszatok hazai tudsa Hajs Mrta a Mecsek kovafld rtegeit is vizsglta. Kevesen tudjk, hogy a kovamoszatok korra jellemz fajait a hres rmai kori polgrdi ezsttrgyakon is azonostotta. Nagy kr, hogy e kutatsokrl is csak mlt idben beszlhetnk. A tengeri mikroszervezetek sorban fiatal tudomnygat kpvisel a mszmoszatok (nannoplankton) vizsglata. Leletei alkalmasak a Krpt-medencnek a vilgtengerekkel val sszefggst bizonytani. Kutatst Bldin Beke Mria kezdte el, majd Bna Jzsef, Gl Mikls, Kollnyi Katalin, Nagymarosi Andrs folytattk, mint e kutatsok mai kpviseli. Az egykori erdk levl-lenyomatai Magyaregregy krnykn tallhatk tufs, agyagos rtegekben. Plfalvi Istvnt kveten Hably Lilla rta le maradvnyaikat. Ehhez kapcsoldik Nagy Lszln virgpor vizsglata (palynolgia), amely a Mecsek egykori nvnyzetnek teljes keresztmetszett adja (Nagy 1969, 1992).
A tengerekben olyan mikroszkpikus lnyek is ltek, melyek biolgija mig ismeretlen. Ezek mestersges elnevezse „acritarch”, amelyen bell nemzetsgek s fajok ismertek. A Mecsekia nemzetsget a Pcsvradi-medence szarmata rtegsorbl rta le Hajs Mrta 1962-ben. Lersa ksbb fontoss vlt, mert a hazai pannniai rtegeken kvl Grzibl s a romniai Dciai-medencbl is elkerltek. Az acritarch s dinoflagellata maradvnyok vizsglatt a hazai pannniai rtegekbl az utbbi vtizedekben kezdtk el. Eredmnyeink a nyugat-eurpai modern kutatsok rszt kpezi.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/gallery/1166311717.jpg)
A Dunntl miocn sfldrajzi s fciestrkpe
Fels miocn (fels bdeni-szarmata-pannon)
A csillagok a bazaltvulkanizmus helyei
Forrs: Hmor G. (1995), grafika: Fazekas I.
A Miocn kor fels rszn a pannniai korszakban a Krpt-medencben a tenger egyre nagyobb kiterjeds, mikzben startalma cskkenst mutat. A vilgtengerekkel val sszekttets mr megsznben lehetett, idszakoss vlt, mikzben a csapadkosabb ghajlat miatt az desvz a tenger startalmt hgtotta. Az ghajlat nedvesebb s szrazabb szakaszai okozhattk a tengervz vltoz kolgiai viszonyait. E vltoz vilgban az egysejtek kztt a pnclos ostoros moszatok ltvnyos fejldsnek indultak. A pannniai korszak 1,8-12 milli v kztti idegysgn bell a 12-5 milli v kztt lhettek. E ht milli v alatt a dinoflagelltknak nyolc nagy morfolgiai csoportja fejldtt ki egymst kveten. A kezdeti primitv formkat egyre differenciltabb alakjaik kvetik. Az egyszer megjelens Spiniferites bentorii fajt a legnagyobb mret s nagyon kompliklt felpts Spiniferites validus kveti. A Galeacysta etrusca s a Spiniferites virgulaeformis fajok zrjk ezt a hat milli ves fejldsi sort. A dinoflagellats rtegek utols szakaszban lp be a Krpt medencbe a Spiniferites cruciformis, ksretben az igazi ssvzi dinoflagellatkkal. Jelenltket csak legdlebbi frsainkbl mutattuk ki. Ezek a fajok bizonytjk a Krpt-medence utols tengeri kapcsolatt a vilgtengerekkel a pannniai korszak 6-7 milli ves idszakban.
A Mecsek hegysget a pannon tenger idrl idre kzeltette meg. A tengervz a 9-10 milli v kztti idben volt itt a legkiterjedtebb, a Spiniferites validus fajjal igazolhatan. Ezt kveten a Galeacysta etruscs rtegek a 7 milli v tjn kpzdtek; Szentlrincnl frsokban, mg Szekszrdnl a felsznen is megtallhatk.
Az utols tengeri betst jelz Spiniferites cruciformisos rtegeket a Mecsektl dlre Bostnl s a Villnyi hegysgnl Nagyharsnynl frsokban talltuk meg.
A Mecsekben az ember legrgebbi jelenltt kutatni fradsgos munka, megszllottsg kell hozz. A komli Szge-hegyen a paleolitikumi s a neolitikumi ember (30 000 - 15 000 v) pattintott eszkzeit, eszkzkszt mhelyeit/telepeit tallta meg a komli Kanizsai Lszl. Trgyi bizonytkait a Magyar Nemzeti Mzeum munkatrsai hitelestettk (T. Br Katalin et al. 2005). E kutatsok folyamatban vannak, a fontosabb leletek a Komli Termszettudomnyi Gyjtemnyben kaptak helyet.
A jgkorszak idejn, a Mecsekben lt mamutok, barlangi medvk csontjai rgen ismertek. A pcsbnyai mamutrl lerst is publikltak, a komli mzeumban killtva lthat a komli mamut-agyar s fogai. A jgkori llatvilg leleti egyre szaporodnak Kanizsai Lszl munkssga ltal.
Az smaradvnyok az egykori let egyedi tani. Nem kpzdnek jra s jra a Fldn, ezrt a gyjt felels rtk, s helyesen teszi, ha ezeket valamelyik mzeumban helyezi biztonsgba.
Irodalom
Hmor Gza (1995): A Krpt-medence Miocn sfldrajzi s fciestrkpe.
T. Br Katalin, Mark Andrs, Szke Szilvia 2005: Adatok Koml strtnethez – in Fazekas Imre ed. A komli trsg termszeti s kultrtrtneti rksge. – Regiografo p. 183-189.
| |