|
A mecseki fogascetek
Kazr Emese 2006.11.30. 22:47
A Krpt-medence Cetacea anyagnak els tfog feldolgozsa Johann-Friedrich Brandt nevhez fzdik. Mveiben (BRANDT, 1871, 1873, 1874) a Bcsi-medence fosszilis cetjeit dolgozta fel, csakgy, mint nhny vtizeddel ksbb, ma mr klasszikusnak szmt munkjban ABEL (1899). A Bcsi-medencei anyag harmadik, egyben utols ttekintst PIA & SICKENBERG (1934), valamint PIA (1937) vgezte el. A XIX. s XX. szzad forduljn tbb neves magyar geolgus jrult hozz az akkori Magyarorszg terletrl elkerlt cetleletek kutatshoz (BCKH, 1899; KOCH, 1900, 1903, 1904; KADI, 1904; PAPP, 1905), ezt kveten azonban a sokasod leleteket elssorban irodalmi ttekintsekben, s nem rendszertani revzik keretben dolgoztk fel (KORDOS & SOLT, 1984; KORDOS, 1992).
A Krpt-medencei, s ezen bell a magyarorszgi Cetacea-kutats j fejezett kt tnyez nyitotta meg. Egyrszt a kovcssznjai sdelfin 1993-as felbukkansa, amely mr feldolgozsa eltt kzismertt vlt (FZY, 1993; STN, 2001). Msrszt az elmlt 10-15 v sorn a gyjtk a Pcs melletti, Danitzpuszta nven ismert homokbnyban a tengeri emlsk tbb ezer maradvnyt gyjtttek be. gy a Krpt-medencei Odontoceti kutats kiemelt bstyja a Mecsek, ahonnan nemcsak szm szerint a legtbb j lelet kerlt el, hanem ezek jelentsgkben is kiemelkedek.
A fogascetek (Mammalia: Cetacea: Odontoceti) tengeri emlsk, amelyek szrmazsukat si patsokig vezetik vissza. A legkorbbi cetek az eocnben, kb. 55 milli vvel ezeltt jelentek meg a Tethys cen partjai mentn, s mg szrazfldi hsev pats llatok voltak. Ezek az n. scetek (Archaeoceti) hamarosan ttrtek a mocsri, partmenti vadszatra, s leszrmazottaik az vmillik sorn olyannyira alkalmazkodtak a vzi letmdhoz, hogy az eocn vgre, kb. 34 milli vvel ezelttre a tengeri letkzssgek cscsragadozi lehettek. Ezekbl az ramvonalas test, robusztus testfelpts llatokbl fejldtek ki az els szilscetek vagy blnk, valamint a fogascetek els primitv kpviseli is. A fogascetek ezutn robbansszer fejldsen mentek keresztl; a legklnbzbb letmd s testfelpts formk jelentek meg s tntek el az evolci eddigi mintegy 30 milli ve sorn. Ma a fogascetek mintegy 70 fajjal vannak jelen fldnk vizeiben. Szrmazsi kapcsolataiknak megfelelen a cetolgusok ltalban kilenc csaldba soroljk ket. A valdi delfinek (Delphinidae), a narvl s a beluga (Monodontidae), a barnadelfinek vagy tengeri disznk (Phocoenidae), valamint egyes folyami delfinek a cetek trtnetben fiatalnak szmtanak, s csak a mecseki fogascetek eltnst kveten alakultak ki. A csrscetek (Ziphiidae) els kpviseli pp akkoriban jelentek meg a vilgcenban, amikor a mai Baranya megyt bort tenger vize delfinek ultrahangjtl visszhangzott. Az mbrscetek (Physeteridae), valamint a folyami delfinek egy sajtos csoportja, a Platanistidae ekkorra mr evolcis fejldsknek hossz szakaszn voltak tl. A mecseki fogascetek egyik kpviselje ez utbbiak rokonsgba tartozik, zmmel azonban egy olyan csald, a Kentriodontidae kpviseli ltek itt, amely a miocn vgn, mintegy 5 milli vvel ezeltt eltnt a fld sznrl.
A Kzps-Paratethysben, s gy a Krpt-medence terletn fogascetek elszr a kora-miocnben, az eggenburgiban jelentek meg (kb. 20,5 milli vvel ezeltt). Az eggenburgi-tenger felttelezett elhelyezkedsnek megfelelen maradvnyaik Magyarorszg s Szlovkia hatrvidkrl kerltek el (HOLEC et al., 1995; KAZR, 2003). Az eggenburgi-tenger visszahzdsval minden tengeri emls eltnt a Krpt-medencbl (KORDOS & SOLT, 1984); cetek maradvnyait legkzelebb a bdeni tenger ledke rizte meg. Ebbl az idszakbl csupn nhny szrvnylelet kerlt el a Mecsekben: Komln s Danitz-pusztn (KORDOS, 1992; KAZR, 2003).
A Krpt-medencei fogascetek harmadik, egyben utols megjelense a kzps-miocn msodik felre, a szarmatra esik. Lehetsges, hogy nem j bevndorlsokrl, hanem egyes bdeni formk tovbblsrl van sz, azonban ennek eldntshez tovbbi adatokra van szksg, elssorban a bdeni kor ledkekbl. Az mindenesetre tny, hogy a szarmata-tenger minden korbbinl tbb fogascet-maradvnyt rztt meg a Krpt-medencben. A lelhelyek a szarmata kor ledkek eloszlsnak megfelelen a Krpt-medence szmos rszn megtallhatk, de kiemelt jelentsge van kt terletnek: a Bcsi-medencnek, valamint a Mecseknek, ahol egyms kzelben tbb lelhely szolgltatta (vagy szolgltatja) a fogascetek fosszilis maradvnyait. Azonos geolgiai koruknak megfelelen e kt lelhelyegyttes nagyrszt azonos taxonok elfordulst dokumentlja.
A szerkeszt megjegyzse: A tanulmny teljes terjedelem a kvetkez knyvben olvashat:
FAZEKAS I. (szerk.) 2005: A komli trsg termszeti s kultrtrtneti kksge. - Regiografo, pp. 230. (A knyv megvsrolhat. ra: 2500 Ft.)
| |