Acta Naturalia Pannonica 2: 187–188. (2007)
Új adatok a Mecsek madárfaunájának ismeretéhez (Aves)
New data on the bird fauna of the Mecsek Mountains (Aves)
NAGY Gábor
Abstract - New faunistics data on the distribution of birds. Still present in the mountain range are Haliaetus albicilla (White-tailed Eagle) and Crex crex (Corncrake).The extremely rare Ficedula parva (Red-breasted Flycatcher) and Aquila heliaca (Imperial Eagle) have disappeared. Phyllocopus collybita (Chiffchaff) and Corvus corax (Raven) are found in many localities.
Key words - Aves, faunistic, Mecsek Mts, SW Hungary
Address - NAGY Gábor, Mecseki Erdészeti Zrt. – Mecsek Forestry Co. Ltd., H–7623 Pécs, Rét u. 8.,E-mail: nagy.gabor@mecsekerdo.hu
„A Mecsek állatvilága 1” című tanulmánykötetben (FAZEKAS ed. 2006) jelent meg „A Mecsek madárvilága (Aves)” című dolgozat (BANKOVICS 2006). A szerző, Anyag és módszer című fejezetben ki is fejti, hogy kutatása legnagyobbrészt szakirodalmi adatok összegyűjtéséből állt, kisebb részben saját terepi megfigyeléseire, valamint helyi terepmadarászok szóbeli közléseire hagyatkozott. Előrevetíti a Janus Pannonius Múzeum és a Komlói Természettudományi Gyűjtemény* madáranyagának, a Németh Márton-féle tojásgyűjteménynek, és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület baranya megyei helyi csoportjának adatbázisában található, eddig nem publikált adatok feldolgozásának szükségességét.
Úgy gondoltam azonban, hogy a fenti, igen jelentős munkák elvégzéséig is szükséges néhány kiegészítést tenni a dolgozathoz, annak érdekében, hogy az érdeklődő olvasók kicsit aktualizáltabb képet kapjanak a Mecsek madárvilágáról. Ezért kizárólag a kiegészítésre szoruló fajok kiemelésével és a szintén helyi terepmadarászoktól származó új információk feltűntetésével igyekszem a hegység madárfaunájának bemutatását pontosabbá tenni.
(A szerkesztő megjegyzése: a muzeális gyűjtemény önállósága időközben megszűnt, átalakult, neve megváltozott.)
1. ábra. Balról jobbra: Parlagi sas, haris, jégmadár (grafika: Fazekas I.)
Új adatok
Fekete gólya – Ciconia nigra (Linnaeus, 1758) - Tíz éve fészkel Mecseknádasd térségében egy, majd két pár. Táplálkozni nagyrészt a Nagypall környéki halastavakra járnak.
Barna kánya – Milvus migrans (Boddaert, 1783) -A kutatási területbe tartozó Baranyai-Hegyháton fészkel több éve egy pár, az alsómocsoládi halastavak közelében.
Rétisas – Haliaeetus albicilla (Linnaeus, 1758) - Nem csak „történelmileg” fészkelő a Mecsekben, hanem mára kétségtelenül megtelepedett. A Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetben fészkel több éve egy pár, de több fészket ismerünk a hegység peremterületein, de még a kutatási területhez tartozóan: Geresdi-dombság, Baranyai-Hegyhát, Dél-Zselic, Pécsi-sík.
Békászó sas – Aquila pomarina (Brehm, 1831) - Mecseknádasd térségében több éve fészkel előbb egy, majd két pár.
Parlagi sas – Aquila heliaca (Savigny, 1809) - Véleményem szerint nem lehet a Mecsek ritka fészkelő madarának nevezni, ugyanis az 1951-es észlelést követően nem volt egyetlen egyszer sem költés bizonyítva, sőt az eseti megfigyelései is rendkívül ritkák.
Vándorsólyom – Falco peregrinus (Tunstall, 1711) - A pécsi 25 emeletes „magasházon” az elmúlt öt évben többször megfigyeltek egy-egy párt. A madarak költési időszakban is a város felett tartózkodtak, de a költést nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani.
Haris – Crex crex (Linnaeus, 1758) - Az utóbbi években örvendetesen felszaporodott e fokozottan védett faj a hegység, főként peremterületi részein. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Baranya megyei helyi csoportjának kutatásai szerint több pár haris költ a Bükkösdi-völgyben és a rá csatlakozó oldalvölgyekben, Komló környezetében, Pécs–Vasas térségében és a Pécsi-síkon is.
Bíbic – Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758) - Többször észleltük fészkelését a hegységet peremterületein elterülő szántók belvizes foltjain.
Jégmadár – Alcedo atthis (Linnaeus, 1758) - Az orfűi tórendszer négy tavának környezetében több pár fészkelése is megfigyelhető volt, de a kutatási területhez tartozó Csertői-tavaknál is költ.
Csonttollú – Bombycilla garrulus (Linnaeus, 1758) - Az ország többi részéhez hasonlóan 2006 telén tömegesen lepték el Pécs és Komló parkjainak fáit a telelő csapatok
Csilp-csalp füzike – Phylloscopus collybita (Linnaeus, 1758) -A szerző csekély számú és kis területre korlátozódó megfigyelésen alapuló véleményével ellentétben, tapasztalatom szerint a hegység elterjedt, gyakori fészkelő madara.
Kis légykapó – Ficedula parva (Bechstein, 1794) - Sajnos az utóbbi évek megfigyelései alapján már egyáltalán nem rendszeres, de ritka fészkelő faj, hanem rendkívül ritkán, csak egy-két fészkelése bizonyított.
Vetési varjú – Corvus frugilegus (Linnaeus, 1758) - Pécsett, a köztemető környékén három helyen és a vasútállomásnál is ismeretes egy-egy fészkelő kolóniája.
Holló – Corvus corax (Linnaeus, 1758) - A mecseki hollóállomány helyzete – köszönhetően nagyrészt a védelmi intézkedéseknek – egyértelműen javult az utóbbi években, mára elterjedt fészkelőnek számít a hegységben.
Irodalom – References
BANKOVICS A. (2006): A Mecsek madárvilága (Aves). – In: Fazekas I. (ed.): A Mecsek állatvilága 1. – Folia Comloensis 15: 317–360