www.mecsek.gportal.hu
Menü
     
Linkek
     
Óra
     
Mecseki képek
     
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
     
Vegetáció - Faunáció
Vegetáció - Faunáció : Cseres-tölgyesek

Cseres-tölgyesek

A gyertyános-tölgyesek után a Mecsek második legnagyobb kiterjedésű erdőtársulásai, a cseres-tölgyesek az alacsonyabb hegytetőket és az enyhe déli lejtőket foglalják el. A térség sajátos klimatikus adottsága különösen kedvez a balkáni és részben kontinentális rokonságot mutató cseresek kialakulásának. Fényben gazdag, május-júniusban virágpompában igen gazdag erdőtársulás. A lombkoronaszintben az aranytölgy (Quercus dalechampii), a csertölgy (Quercus cerris) és a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea) van túlsúlyban, míg egy szinttel lejjebb tömeges lehet a balkáni eredetű ezüsthárs (Tilia tomentosa), s csak szálanként nő a barkóca berkenye (Sorbus torminalis). A cserfa a tölgyesek természetes elegyfája, de nagyobb mennyiségben csak az igen száraz gerinceken és tetőkön indokolt megtűrni, vagy teljesen helyettesíteni kell ezüsthárssal.

Mecseki cseres-tölgyesek (Potentillo micranthae–Quercetum dalechampii)

 

Cserjeszintjének faji összetétele inkább a mecseki molyhos tölgyesekéhez (Tamo–Quercetum virgilianae) áll közelebb, mint a gyertyános-tölgyesekéhez. A cseres-tölgyesek gyepszintjének kiemelkedő pannon reliktumendemizmusa a bánáti bazsarózsa (Paeonia banatica), melyet mint régi földtörténeti korok hírmóndóját, találó magyar szóval ereklyenövénynek is nevezhetünk.  Névadó, tipikus növénye az erdőtársulásnak az apró pimpó (Potentilla micrantha). A különböző termőhelytípusokat jelzi a szárazságtűrő egyvirágú gyöngyperje (Melica uniflora), a természetes állományokra utaló felemáslevelű csenkesz (Festuca heterophylla) és a szubmediterrán hegyi csenkesz (Festuca drymeia). Elterjedt a nagy cickafark (Achillea distans), a sátoros margitvirág (Chrysanthemum corymbosum), a fekete lednek (Lathyrus niger), a bérci here (Trifolium alpestre), a pirosló here (Trifolium rubens) és a vitéz bükköny (Vicia cassubica). Kiemelkedő, védett keleti flóraelemünk a kaukázusi zergevirág (Doronicum orientale). Csak szórványosan nő környékünkön a korhadéklakó, impozáns termetű, gyakran az egy métert is elérő gérbics (Limodorum abortivum). Magas szárán fürtökben fejlődő lilásibolya színű virágait rendszeresen látogatják a megporzást végző hangyafajok. A püspökszentlászlói cseres-tölgyesben csak a közelmúltban fedezték fel (Tóth 2000) a Mecsekből eddig nem ismert, látványos megjelenésű erdei margitvirágot (Chrysanthemum lanceolatum). Az intenzív erdőgazdasági munkálatok miatt a száraz tölgyeseinkből lassan eltűnik a kis egyedszámú populációkban élő sápadt kosbor (Orchis pallens). A Kelet-Mecsekben csak a Sin-gödör és a Takanyó-forrás feletti tölgyesekben virágzik a bársonyos kakukkszegfű (Lychnis coronaria).

 

 

 

Lycnis coronaria

 

            Mindenütt tömeges a Cyclophora ruficiliaria, a sávos pettyesaraszoló (Cyclophora punctaria)  és  a vonalas araszoló (Cyclophora linearia). Gyakori a hamvas szövő (Calliteara pudibunda), a tölgyfa púposszövő (Drymonia querna) és a bélyeges púposszö

vő lepke (Drymonia dodonea). Szórványosan elterjedt az ősszel rajzó, tojás alakban áttelelő vörhenyes gyapjasszövő (Eriogaster rimicola). Zobákpuszta térségében igen ritka az elsősorban molyhos tölgyön élő, a cseres-tölgyes erdőszegélyeket, tisztásokat kedvelő tölgyszender (Marumba quercus).

 

A cseres-tölgyesek elterjedt és jellegzetes nagylepke fajai:

● Lasiocampidae (szövőlepkék): vörhenyes gyapjasszövő (Eriogaster rimicola).

● Sphingidae (szenderek): tölgyszender (Marumba quercus).

● Lycaenidae (boglárkalepkék): tölgyfalepke (Neozephyrus quercus).

● Drepanidae (sarlósszövők): vörösnyakú pihésszövő (Asphalia ruficollis), tölgyfa-sarlós-szövő (Drepena binaria).

● Geometridae (araszolók): nagy tölgyfaaraszoló (Boarmia roboraria), Cyclophora ru-ficiliaria, C. punctaria, C. linearia, homályos faaraszoló (Ectropis crepuscularia).

● Notodontidae (púposszövők): tölgyfa púposszövő (Drymonia querna), bélyeges púposszövő (D. dodonea).

● Noctuidae (bagolylepkék): Dryobotodes eremita, nagy foltosbagoly (Minucia lunaris), Nycteola revayana, Pseudoips prasinana, kéményseprőlepke (Parascotia fuliginaria).

● Lymantriidae: hamvas szövő (Calliteara pudibunda).

● Nolidae: tölgy pamacsosszövő (Meganola togatulalis).

 

 

 

Marumba quercus (balra), Oryctes nasicornis (jobbra)

 

            A lepkefajok kíméletlen ellenségei az aranyos bábrabló (Calosoma sycophanta) és a négyfoltos hernyórabló (Xylodrepa quadripunctata). A tölgymakkokban fejlődnek a tölgymakkormányos (Curculio glandium) és a gesztenyeormányos (Curculio  elephas) lárvái. A korhadó lombosfákban él a kis szarvasbogár (Dorcus paralellipipedus).  A még élő, de már lassan pusztuló tölgyek gyökereiben és 2–3 m magas talajközeli törzsében 5 évig fejlődnek a szarvasbogár (Lucanus cervus) lárvái. Az imágók a napsütötte erdőszélek nevelőfáin, június végén tömegesen is megfigyelhetők. Az orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis) az elmúlt évtizedekben igen megritkult, aminek okát a helytelen erdőrendezési munkálatokban látjuk.

            A nagy hőscincér (Cerambyx cerdo) főleg az idősebb tölgyesek lakója.  Nevelőfái napfénynek kitett, beteg egyedek. A helyi populációkat leginkább a tarvágások veszélyeztetik. Lárvája beteg, legyengült tölgyfajok és a szelídgesztenye kérge alatt él, ahol 3–4 évig fejlődik.

Elsősorban hangyabolyok környékén bukkan fel ritkábban a hátát díszítő rozsdavörös szőrökről felismerhető, tüskéshátú légy (Potamida ephippium). Viszonylag ritka a szagoslégy (Coenomyia ferruginea), mely esetenként akár nagyobb egyedszámban is megjelenhet. Ilyenkor jellegzetes erős illata a szabadban is érezhető. Komló környékén minden élőhely-típusban gyakoriak a fürkészlegyek. A cseres-tölgyesekre jellemzőek pl. a gyapjaspille parazitái. Különösen hasznos a gyapjaslepke fürkészlégy (Phorocera agilis).

            A gerinces fauna faji sokféleségét a változatos cserjeszint, az idős, odvasodó fák meghagyása biztosítja. Az erdészetileg erősen igénybe vett, vadkártól sújtott erdők fajszegények. A meleg, fényben gazdag cseres tölgyeseket kedveli a nagy fakopáncs (Dendrocopus major), a közép fakopáncs (Dendrocopus medius), a rövidkarmú fakusz (Certhia brachydactyla), a csuszka (Sitta europaea) és az erdei pinty (Fringilla coelebs).

     

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!