|
Vdelemre vrva
A Nyugati-Mecsek termszeti kincsei
Az 1891-ben Pcsett megalakul Mecsek Egyeslet clkitzsei kztt elsdleges szempont volt a filoxra-jrvny kvetkeztben kipusztult szlvidk gazdasgi s turisztikai hasznnak ptlsra a vros szmra j bevteli forrs megteremtse. Ezt akkor a "szlhegy hatrn tl, az reg Mecsek belsejbe" vezet turistautakkal, kiltk ltestsvel, teht a hegysg ismeretlensgbl val feltrsval kpzeltk el.
Szz vvel ksbb - napjainkban - a Mecsek-hegysg nyugati rszn bizonyos rtelemben hasonl a helyzet. A viszonylagos elzrtsgot - annak j s rossz oldalval - jelent rcbnyszat megsznsvel remnykedhetnk a tovbbi krnyezeti krok elmaradsban s a kutatsok s ezltal a vdelem megersdsben.
A Mecsek egyik legvltozatosabb geolgiai felpts hegysgnk. A Keleti- s Kzp-Mecsektl morfolgiailag elklnl Nyugati-Mecsek legmagasabb pontja a Jakab-hegy (592 m). A felsznen tallhat legidsebb kpzdmny a fels perm kor vrs homokk, melyre durva konglomertum rtegek, majd a trisz idszakban az .n. jakab-hegyi vrs homokk teleplt. E kt utbbi kzet erzival szembeni eltr ellenllsnak ksznheten alakultak ki a Jakab-hegy dli oldaln a npmondval is krlrt Babs szerkvek. A mr emltett rcbnyszat a homokkben tallhat urn hasznostsa rdekben indult meg az 1950-es vekben. A Mecsek nyugati terleteire jellemz msik kzettpus a trisz-anizuszi mszk. E mszktpus hajlamos a karsztosodsra, gy nagy szm felszni s felszn alatti karsztforma: vznyel, dolina, barlang s forrs tarktja e rendkvl rtkes karsztvidket. A homokkves terleten az urnbnyszat hatsra nagymrtkben cskkent talajvz szintje s nagyszm forrs s kt apadt el, mg a homokktl vastag vzzr rteggel elhatrolt mszkterleten nem jelentkeztek e kros kvetkezmnyek. A karsztvidken jelents mret vznyelkkel tallkozhatunk, melyek komoly, tbb tzezer liter/perces kapacitssal is mkdhetnek. E vznyelkkel sszefggsben a karszt nagy, patakos barlangokat rejt magban, melyek kzl tbb fokozott vdelmet lvez (Abaligeti, Mszget, Vzf).
A vltozatos geolgiai felpts nagyszm talajtpus kialakulst eredmnyezte, de a terlet hegyvidki jellegbl addan fknt erdtalajok alakultak ki. Kzlk is legnagyobb kiterjedsben agyagbemosdsos barna erdtalajok s rendzink bortjk a felsznt. A homokkves terleteken savany, sekly termrteg, gyenge termkpessg, nem podzolos barna erdtalajok nyjtanak nem ppen optimlis feltteleket a megtelepl nvnyzetnek.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/gallery/1164966295.jpg)
(Fotomontzs: Fazekas I.)
Hegytetktl a szurdokokig
Mivel a terlet legnagyobb rszt erd bortja, legtbbszr erdtrsulsokkal tallkozhatunk. A vrs homokk mlladkbl kialakult savany talajokon mszkerl erdk lnek. A cserkti kbnytl szakra elterl mecseki rekettys tlgyes a Mecsek egyik legritkbb nvnytrsulsa, a trsulsok vrs knyve fokozott vdelemre javasolja. Rendkvl fontos feladat a kbnya terjeszkedsnek s ezltal a trsuls eltnsnek megakadlyozsa. Mecseki mszkerl tlgyesek kapaszkodnak a Jakab-hegy dli lejtin, de csak a hegylbi, vastagabb termrteg terleteken rik el a 15-20 mteres magassgot. A Cserkt s Kvgszls krnyki bokorerd foltok kzti szraz gyepekben kora tavasszal az epergyngyike s a fekete kkrcsin fejei kandiklnak az arra jr fel. E savany talajon fejld trsulsokhoz ktdik egy botanikai rdekessg. Az ger-tetn krlbell harminc vvel ezeltt felptett gyermektbor munklatai nyomn visszamaradt anyagnyer gdrben a vzzr rteg miatt kis tavacska keletkezett. A tornateremnyi kis vizecske partjn a kzelmltban elkerlt az egyik tzegmoha faj pldnyainak kis telepe, mutatva az emberi beavatkozs sokszor kiismerhetetlen kvetkezmnyeit.
Az szaki, hvsebb oldalakon mecseki mszkerl bkksk bjnak meg a vlgyekben. Kzlk a Pprgy-vlgyben tallhat llomny a legrdekesebb, ugyanis itt l a Dl-Dunntl egyetlen vrs fonya populcija. A fehrl vnkosmoha szinte egybefgg sznyegbl alig emelkednek ki az fonyk rossz krnyezeti felttelek miatt snyld tvei.
A savany homokk s a bzikus mszk hatra a Szuad-vlgyn hzdik keresztl. A hatrtl szakra mszkedvel erdk bortjk a Mecsek lankit.
A hvsebb, nedvesebb, szaki kitettsg terleteken fensges bkksk s madrcseresznykkel tarktott gyertynos-tlgyesek dszlenek. Lombfakads eltt gyorsan elnyl virgsznyeg bortja a vznyelkkel, dolinkkal tarktott karsztfelsznt. A medvehagyma zld tengernek zrdsig tart rvid id alatt bontja ki szirmait a mjvirg, a szrtalan kankalin, a tavaszi csillagvirg s az illatos hunyor is. Ksbb virgoznak az rnyktrbb fajok: fehr madrsisak, kislevel nszf, piros madrsisak, bkakonty. Nyr kzepre egyenesednek ki a tovbbi nszf-fajok hajtscscsai, s rvid id mlva virgzsuk is megkezddik. Ilyenkor mr knnyebben szrevehetjk a szleslevel nszf, a bboribolya nszf s az nmegporz csrs nszf tveit. E trsulsokban is jellemz a haznk dlnyugati terletein elfordul lnyelv csodabogy. rdekessg mg a bkksk aljn a szlben fehren hullmz virg tndrfrt, a kilgzdott partfalakban ksz indit terjeszt kapcsos korpaf , a Mecsekbl elszr elkerlt, fokozottan vdett mhbang s a haznkban csak itt elfordul havasi tisztesf.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/gallery/1164963419.jpg)
(Fotmontzs: Fazekas I.)
Mediterrn hangulatot rasztanak a dlies lejtkn tenysz, fajgazdag szraz, melegkedvel tlgyesek. Jellemz dlies flraelemk a szrs csodabogy, a magyar zergevirg, a pzsitos nszirom s a pirtgykr. A sajtos mzajakrajzolat majomkosbor mecseki populcijnak nyugati hatrn virgz llomnybl 1998-ban elkerlt a bboros kosborral alkotott hibridjnek egy pldnya is. Ugyanezen v felejthetetlen lmnye volt a cseres-tlgyesekben hihetetlen tmegben virgz kardos madrsisakok ltvnya. Az erdszek elmondsa szerint sajnos a kirndulk gyngyvirgnak gondolva nemegyszer csokorba szedtk tveit. Ugyangy vratlan felfedezs volt egy szraz tlgyesben egykor ltestett frtorony talpnak helyn elkerlt hsszn ujjaskosbor is.
A Mecsek legvadregnyesebb vidkei ktsgkvl a szurdokerdk. Meredek vlgyoldalak kztt, mly vlgyek aljn jnnek ltre. A hvs, prs mikroklma, a szivrg vizek s az oldalakrl lehordott, szerves anyagban gazdag talaj miatt sajtos, sok vdett nvnnyel tarktott flra alakul ki bennk. Az egyik legjellegzetesebb mecseki szurdokerdt az Orf feletti Szuad-vlgyben talljuk. A Srkny-szakadk nev terletrszen a csapadktl fggen egy 8-10 mter magas idszakos vzesst is megcsodlhatunk. A kzphegysgi szurdokerdtl szubmediterrn nvnyei miatt eltr, n. mecseki szurdokerdben szinte a r jellemz sszes flraelemet knnyen megtallhatjuk. Lombkoronaszintjben egytt l a bkk, a magas kris, a hegyi- s korai juhar s ritkbban a hegyi szil is. A nitrognban ds talajon nagy termet nvnyekben gynyrkdhetnk. A sort az erdei holdviola nyitja, majd a turbnliliom s a farkasl sisakvirg tvei nyjtzkodnak a gyengn beszrd napfny irnyba. A nedves sziklkon gmpfrny hossz nyelvei bkolnak, mellettk dszes- s karjos vesepfrnyok tenysznek a meszes alapkzet talajon. A trsuls nvad faja, a magas csukka mellett a mr emltett meghatroz dlies fajokat is felkutathatjuk. Az aprbb termet kisprlfvet s az olasz mgt nehezebb szrevenni, de a lnyelv csodabogyt s a brsonyos grvlyfvet biztosan megtalljuk.
Az elz trsulshoz szorosan kapcsoldnak a sziklaerdk terletei, mivel ltalban a mly szurdokvlgyeket hatrol hegyoldalak feletti tetkn, gerinceken ilyen erdtrsulsok alakulnak ki. A meredek lejtszg miatt legtbbszr az erzi hatsra kgrgeteges a felszn. A sekly, knnyen kiszrad talaj meghatrozza a betelepl nvnyeket. A mecseki sziklaerdk jellegzetes fsszr fajai az ezsthrs, a virgos kris, a bkk s a tlgy fajok. A lgyszr nvnyek kzl a Waldstein-pimp, a szrs csodabogy, a spadt kosbor, a ktlevel sarkvirg s a magas csukka birkzik meg a mostohbb krlmnyekkel. A kilgzott sziklaprknyokon pedig egytt dszlik az desgyker pfrny, az aranyos fodorka s a ritka fekete fodorka.
A Nyugati-Mecsek lland vzhozam patakjait ltalban ligeterdk ksrik. Ezek nem mindig gerligetek, hanem elfordul, hogy a krnyez trsulsok fafajai alkotjk a nvnyzetet a jellegzetes, meanderez patakok kt oldaln. A vlgyek lbnl a kanyarg patak lerakja hordalkt, szerves anyag utnptlst biztostva az ott megteleped nvnyeknek. E tpanyagban ds termhelyeket kedvelik a Mecsek ritka, nmegporz nszf fajai. A Norden nszf egy leszakadt, kilgzodott patakpartrl, a kzelmltban magyar kutatk ltal lert Talls nszf pedig egy teljesen bolygatott terletrl, a Pcsi-t partjrl kerlt el elszr.
A kiterjedt erdsgek mellett azonban nemcsak fs trsulsokkal tallkozhatunk. Az erdirtsok utn kialaktott kaszlk, legelk mra igen rtkes terletekk vltak. A szraz s de gyepterletek rendkvli botanikai s zoolgiai rtkeket rejtenek. Napjainkban sokszor ppen az effle msodlagos lhelyek megmentse jelent nagy problmt.
Abaliget s Hetvehely krnykn a lassan beerdsl legelk mg szabad tisztsain tavasszal csodlatos orchidea-fajok tbb szzas llomnyai ejtik mulatba a figyelmes szemlldt. A sokszor fl mter magasra is megnv bboros kosborokat a vltozatos sznezet tarka kosborok kvetik, majd a fokozottan vdett, rendkvl nehezen szrevehet mhbang bontja ki jellegzetes mzajkt, vgl nyr vgn, sz elejn a szintn apr termet szi fzrtekercs felfedezse teszi prbra a kutatkat, kirndulkat. A kosborflk mellett tavaszi hrics s a Szent Lszl trnics nveli e vidk vltozatossgt.
A szlesebb vlgyek aljn mocsrrtekkel, magasssosokkal tallkozhatunk, de ezeknek fknt zoolgiai rtkk jelents.
A fld mlytl a sziklaprknyokig
A rengeteg barlang, reg rendkvl j lehetsget biztost a barlangi denevreknek a megtelepedshez. Az Abaligeten rendszeresen megrendezett Denevrkutat Tborok pontos kpet adtak az elfordul fajokrl. Szaporodsi idszakban legnagyobb szmban a vzi denevrek npestik be a krnyket. Hrom fokozottan vdett denevrfajunk: a nagyfl-, a pisze-, s a tavi denevr is jelents egyedszmmal kpviselteti magt. Az Abaligeti-barlang biztost pihen- s telelhelyet a Dl-Dunntl egyetlen nagy patksorr denevr kolnijnak.
Az Abaligeti-barlang s a Vzf-barlang karsztvizvel tpllt kt mestersges trendszer a szaporodhelye a krnyk erdeiben telel barna varangyoknak, barna sbkknak, erdei bkknak. A tavakat krlvev kzutak jelentette veszly kikszblsre az MME Baranyai Csoportja rendszeres Bkament Tborokat szervez. vente tbb ezer bka menekl meg az autkerekektl a lelkes termszetvdk segtsgvel.
Az orfi tavak kapitlis harcsi mellett a fokozottan vdett vidrk is meg-megdzsmljk az intenzv horgszat rdekben feldstott halllomnyt.
A hvs bkksk odvas fiban fekete harkly s kk galamb klt, egy-egy elszradt, patakos-szurdokvlgyi facsonkrl pedig a ritka kis lgykap nekt hallhatjuk. Az egsz vben b vzhozam patakok kveirl hegyi billeget hullmzik tova s nhol jgmadr bukik zskmny remnyben a vz al.
A korhad tlgyfk gykereiben orrszarv bogr lrvja fejldik, a fakitermelsek sarangjain pedig a csodaszp havasi cincrekkel tallkozhatunk. Az erdei utak pocsolyiba srgahas unkk rakjk le kora tavasszal petiket, s az erdszleket ksr bokrosokban erdei sikl kutat zskmny utn.
A dli, szraz, kves oldalakat jrva a bbos banka furcsa "uppogsa" kzben megtermett zld gykok meneklnek lpteink zajra, de ha vatosan kzlekednk, a ritkbb rzsikl napozst is megfigyelhetjk.
A zrt erdkn kvl is rdekes, ritka llatfajokkal tallkozhatunk. Az tbevgsok leszakadt partfalaiban gyurgyalagok kltenek. Az reg gymlcssk krnykn jjelente fles kuvik fttygst hallgathatjuk, de ha nedves rt is van a kzelben, akkor a fokozottan vdett haris mssal sszetveszthetetlen hangja nyjt lmnyt az jszakai megfigyelshez. A Nyugati-Mecsek az egyik legjelentsebb magyarorszgi lhelye az endemikus magyar tarsznak. A szraz, flszraz s de gyepek dsabb nvnyzet rszein tallkozhatunk e rendkvl ritka szcskefajjal. A Bkksd krnyki felhagyott kbnyk pedig eszmnyi klthelyet knlnak az egyre jobban szaporod hollknak.
![](//gportal.hu/portal/mecsek/image/gallery/1164966270.jpg)
(Fotmontzs: Fazekas I.)
Vdelem: jelen s jv
A Nyugati-Mecsekben csak kt orszgos jelentsg vdett terlet tallhat. Az 1941-ben vdett nyilvntott Abaligeti-barlang felszne Termszetvdelmi Terlet mindssze egy hektros, bejrat alatti terletvel nem igazn szolglja a barlang bemosd szennyezdsektl val vdelmt. A krnykn tallhat vltozatos lvilg bemutatsra 1999 tavasztl egy tansvnyt mkdtet Igazgatsgunk, melyen tbb fle tvonal kzl vlasztva brmely korosztly hasznos ismeretek birtokba juthat. A Jakab-hegy Termszetvdelmi Terlet fknt geolgiai s kultrtrtneti rtkek vdelme rdekben jtt ltre. A vdett nyilvnts idszakban elksztett, s mai idkre teljesen tnkrement geolgiai tansvnyt 1997 vgn a Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsg feljtotta, s rgszeti rtkeket bemutat tblkkal is kiegsztette, rdekes s tanulsgos kirndulst knlva ezzel az odaltogatknak.
A bemutatott rtkek nyilvnvalv teszik a hivatsos s amatr termszetvdk, kutatk mind srgetbb feladatt, mgpedig a karsztvidk s krnyknek mielbbi vdett nyilvntst, az egysges Mecseki Tjvdelmi Krzet ltrehozst.
Nagy Gbor
tjegysgvezet, DDNPI
| |