Rohamosan terjed a selyemfényű puszpángmoly Baranyában (2015.08.19.)
A puszpángok vagy másik nevükön a bukszusok már az ókorban kedvelt dísznövények voltak. Parkokban, arborétumokban, temetőkben, házi kertek sokfelé találkozhatunk velük sövényként vagy éppen magányosan, formára nyírva. A korábbi években szinte alig volt jelentősebb rovarkártevője Európában, azonban az utóbbi évek hirtelen felbukkant egy meglepően dekoratív megjelenésű molylepke, a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis).
< Selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis): Komló, 2015.08.07. Fotó: Fazekas I.
Első Magyarországi példányait Sopronban fogták 2011 őszén. Az elmúlt években gyors ütemben terjedt az országban, leginkább a Dunántúlon, s 2014-ben már Baranyában is észlelték, főleg Villányi-hegység térségében és Mohácson.
Ez idáig mecseki példányok nem voltak ismeretek, azonban most, 2015. augusztus elején frissen kelt példányok kerültek elő a pécsi Szent István térről és Komló belvárosának pereméről.
Őshazája hazája Kelet-, Délkelet-Ázsia. Elterjedési területe India, Kína, Korea, Kelet-Oroszország, és a Japán szigetek. Európába valószínűleg a Távol-Keletről importált konténeres tápnövényével, az örökzöld puszpáng (Buxus sempervirens) kislevelű puszpáng (Buxus microphylla) csemetékkel hurcolták be. Európai megtelepedésének és kártevésének hírei először Németországból jöttek 2006-ban. A lepke meglepően igen gyorsan terjedésnek indult, s egyre több európai gócpontból jelentették, sőt felbukkant a Brit-szigeteken is.
A rendkívül falánk hernyók a bukszus bokrok, sövények leveleit valósággal tarrá rágják, s evvel jelentős károkat okozhatnak a parkok, temetőkertek, arborétumok és a házi kertek növényzetében.
A puszpángmolynak évente három nemzedéke fejlődik ki nálunk. A telet hernyó alakban, összeszőtt levelek között vészeli át. A hajtásvégeken áttelelő hernyós ágakat ki kell metszeni és el kell égetni. Erős károsítás esetén puszpángot jobban vissza kell vágni. Egész év folyamán érdemes a bukszusok levélzetében keresgélni, ahol főleg hernyókra és bábokra is lelhetünk, de nappal megbúvó és éjszaka repülő lepkéket is felzavarhatjuk.
Növényvédő szerek közül a hernyók ellen a neonikotinoidok, a kitinszitézis gátlók, valamint a piretroidok alkalmazása eredményes lehet.
< A puszpángmoly megfigyelési helyei Baranya megyében 2014-től 2015-ig.
|