1. NATURA 2000
A Natura 2000 az európai jelentőségű természeti területek hálózatának az elnevezése. Európai jelentőségűnek tekintendők azok az élőhelyek és fajok, amelyek az Európai Unió területén ritkák, kipusztulással veszélyeztetettek, illetve jellemzőek Európa természeti képére. A Natura 2000 létrehozásának jogi kereteit az Európai Unió természetvédelmi szabályozó rendszerének két fő pillére: a madarak védelméről (Bird Directive) 1979-ben (79/409/EEC), valamint a természetes élőhelyek, vadon élő állatok és növények védelméről (Habitat Directive) szóló, 1992-ben (92/43/EEC) elfogadott irányelvek határozzák meg. Az irányelvek közös célokat és feladatokat (pl. megkülönböztetett jogi oltalom, kezelés, haszonvételek szabályozása) fogalmaznak meg a tagországok számára, de a megvalósítás módját a közösség országai eltérő környezeti, társadalmi, gazdasági és kulturális adottságainak megfelelően saját jogszabályaik alapján, maguk határozzák meg.
Natura 2000-es területek Mánfa-Komló-Magyaregregy-Hosszúhetény térségében
Nagy Gábor
A Natura 2000 hálózat kiépítése a következő főbb lépésekben történik:
· Az irányelvek függelékeiben szereplő faj- és élőhely-listák alapján az egyes tagállamok áttekintik, hogy területükön mely növény- és állatfajok, illetve élőhelytípusok fordulnak elő.
· A megalapozó vizsgálatok eredményeinek nemzeti és közösségi szempontokat figyelembe vevő értékelése alapján az érintett országok javaslatot tesznek a Natura 2000 hálózat nemzeti területeire.
· A Natura 2000 hálózat kijelöléséről a nemzeti felterjesztések alapján az Unió döntéshozatali rendje szerint döntenek.
· A területek jóváhagyását követően a tagállamok feladata, hogy megfelelő intézkedések révén az ott található élőhelyek és fajok megőrzését, valamint a területek fenntartható használatát hosszú távon biztosítsák.
A Natura 2000 körébe javasolható hazai területek kiválasztásához az országos jelentőségű védett természeti területek jó alapot biztosítanak. Az utóbbi években folyó természeti állapotfelmérések, valamint:
· a természeti területek,
· az „ex-lege” védett természeti területek,
· az Érzékeny Természeti Területek rendszere,
· a Pán-európai Ökológiai Hálózat részét képező Nemzeti Ökológiai Hálózat kijelölését elősegítő országos programok is segítik a javaslat összeállítását.
A Natura 2000 hálózat kialakítása során a szakmai javaslatok alapján az állami természetvédelem területi szervei, a nemzeti park igazgatóságok dolgozzák ki a konkrét területekre vonatkozó javaslatokat, és a jogszabályokban előírt egyeztetési eljárások után azokat felterjesztik a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak, amely a végső szakmai és a közigazgatási (tárcaközi) egyeztetés felelőse. 2004 őszén meg is jelent az ún. Natura 2000-es jogszabály, a kormány 275/2004 (X. 8.) rendelete révén. Ebben a jogszabályban még nincsenek nevesítve a területek, ezek kihirdetése a közeljövőben várható.
|