Hírek - Információk : Hatalmas tömegben támadnak a Mecsekben az oldafoltos szúnyogok (2013.05.07.) |
Hatalmas tömegben támadnak a Mecsekben az oldafoltos szúnyogok (2013.05.07.)
Sokan panaszkodnak, hogy az utóbbi évek egyik legagresszívebb szúnyog támadásának vagyunk szenvedő alanyai a Mecsekben és környékén. Az erdő közeli lakóházak, nyaralók udvarain, kertjeiben, de városi parkokban is tömegével támadják az ott járókat. Már nem csak az árnyékos részekre, hanem a naposabb, nyíltabb területekre is kimerészkednek, s akár a legmelegebb déli órákban is szúrnak.
— Az oldafoltos szúnyog mikroszkópi képe
Kíváncsiak voltunk, hogy Mecsekből ismert 39 szúnyogfajból vajon melyik az a most tömegesen elszaporodó, amelyik ilyen hatalmas tömegben jelenik meg. A begyűjtött, majd mélyhűtőben – 20 fokon több óráig tartott példányokat mikroszkóp alatt megvizsgáltuk és lefényképeztük.
Egyértelműen kiderült, hogy a támadó kétszárnyúak kivétel nélkül az ún. oldalfoltos szúnyog (Ochlerotatus sticticus) faj példányai (lásd a képen). Egy korábbi 2011-es írásunkban már beszámoltunk arról, hogy Mecsekből eddig 39 szúnyogfajt lehetett kimutatni, de ott még nem esett szó az oldalfoltos szúnyog tömeges inváziójáról.
Az olykor szinte elviselhetetlen, igen vérszomjas szúnyog faj cseppet sem ismeretlen hazánkban. A folyók mellett egyes években olyan tömegben jelenik meg, hogy nem egyszer akár hetekre is lehetetlenné teszik a munkát az erdőkben, elűzi a kirándulókat, a turistákat. Olyan csapadékos tavaszokon, mint az idei már nagyon korán megjelennek, ráadásul a hirtelen felmelegedés igen kedvező volt a lárvák fejlődésére. Egyes megfigyelések szerint akár már áprilistól szeptemberig újabb és újabb nemzedékük fejlődik ki.
Igazi hazája Észak- és Közép-Európa, de megtalálták Szibérián és Japánon át egészen Észak-Amerikáig.
Lárvái a legkisebb erdei pocsolyákban, az árvízzel és belvízzel borított árnyékos helyeken mindenütt megélnek.
A jelzések szerint tömeges vérszívók lettek idén a Balaton mellett is. Vérszívását a nyálában lévő alvadás gátló vegyület is segíti. Csak nőstények szívnak vért, mert a szaporodásukhoz szükséges tojáséréshez nem nélkülözhetik az emberi és állati vér protein tartalmát. A különböző méretű fajok általában mintegy 3,7-6 μl vért képesek testükben elraktározni. Ilyenkor látjuk vörös színűnek a hatalmasra duzzadt potrohot.
Csápjaikban lévő receptorok érzékenységére jellemző, hogy az ember által kibocsájtott szén-dioxid 0,01 százalékos koncentrációját is képesek érzékelni.
Kép és szöveg: Fazekas Imre
|