| Őslénytan : Komlosaurus carbonis KORDOS, 1983 |
Komlosaurus carbonis KORDOS, 1983
Dr. Kordos László 2006.10.02. 23:14
A Komlosaurus carbonis Kordos, 1983 holotypus példánya az 1966-ban a vasasi külfejtésben Wein Gy. által megtalált, majd Tasnádi Kubacska A. által a Magyar Állami Földtani Intézetbe szállított lábnyomos tömb szétesése után újonnan előkerült, a V.12692 (Vt. 88.) leltári szám alatt nyilvántartott lábnyom pár (KORDOS, 1983). Az egyébként gyenge megtartású, de a jellegzetes morfológiai karaktereket ennek ellenére is hordozó lábnyomok ismeretét kiegészítette a Komlóról 1980-ban előkerült kitűnő minőségű lenyomat és annak fedő másolata (KORDOS, 1983). Mindezek alapján a Komlosaurus carbonis-nak elnevezett új dinosaurus ichnotaxon diagnosztikai jellegzetessége volt (1) a többi ismert alsó-jura lábnyomhoz viszonyítva a kis-közepes méret, (2) a háromujjúság (tridactyl), (3) a kétlábon járás (bipedalizmus), (4) a keskeny, ívelt és szimmetrikus ujjlenyomatok, és (5) a nyújtott, lekerekített talpnyom.
A szerkesztő megjegyzése: Az Élet és Tudomány LXVIII. évf. 18. szám, 2013. május 3-i lapszámban új írás olvasható " Csak lábnyomaikat ismerjük" címmel.
Írta: Ősi Attila
A Komlosaurus
A később tömegesen előforduló lábnyomok között a Komlosaurustól alapvetően eltérő nyomtípusok mellett olyanok is előkerültek, amelyeknél a jellegzetes tridactyl felépítés méretben, morfológiában, és ujjszámban átmeneti, vagy végső esetben új típusoknak minősültek. A jelen tanulmányban is követett, klasszikus morfotípus-méret kategóriákban elkülöníthető lábnyomtípusok tanulmányozásakor egyre inkább felmerült a gyanú, hogy azok egyrésze a Komlosaurus-hoz tartozik, s ily módon ez a hüllő a valóságban ötujjas (pentadactyl), funkcionálisan pedig általában háromujjú (tridactyl) volt (KORDOS, 1996, 1997, 1999, 2000).
A Komlosaurus morfológiát mutató lábnyomok mérete (hosszúsága) a 80 mm-tól a 300 mm-ig, a két lábnyom közötti lépésnyom távolság, pedig a 40 cm és a 100 cm között mozog. Gyakoriak az aszimmetrikus ujjlenyomatok, a talplenyomat hosszúsága rendkívül változó, és számos egyedi morfológiai jellegzetesség is kimutatható különösen az utolsó ujjperc nyománál. Igen sok "tipikus" Komlosaurus nyomnál gyenge, vagy határozott formában kimutatható volt a talplenyomatból kiinduló, hátrafelé irányuló I. és V. ujjpercek nyoma. Ily módon a Komlosaurus diagnozisában szereplő jellegzetes háromujjú lenyomatot adó dinoszauruszból öt ujjat viselő őshüllő lett.
A Komlosaurus lábnyomai
A kutatások jelenlegi állása szerint (1) a I-III-IV. ujjak jellegzetes tridactyl, keskeny, ívelt morfológiáját mutató apró, kicsi, közepes és nagyobb méretű nyomok (1.1-2-3. ábra; KORDOS, 1999, típus I-II-III, és IX.), valamint a szintén különböző méretű, a Komlosaurus ujjlenyomatának jellegzetes formáit is mutató, négy vagy ötujjas nyomok (1.4-5 ábra, 2.5. ábra; KORDOS, 1999, típus IV-V.) egyaránt a Komlosaurus carbonis-nak nevezett (KORDOS, 1983) taxonba tartoznak.
Írta: Kordos László
Irodalom:
Kordos L. (2005): Őshüllők lábnyomai a Mecsekben. In: Fazekas I. (szerk.): A komlói térség természeti és kultúrtörténeti öröksége. - Regiografo p. 75-90.
| |