| Fldtan : Lapisi Mszk Formci (241-240 milli v) |
Lapisi Mszk Formci (241-240 milli v)
Fot: Melegmnyi-vlgy
A formci nevben szerepl mszk minden krnykbeli lakos eltt jl ismert: ebbl ll az a drthlval letakart hatalmas sziklafal, mely a pcsi mt rpd-tet alatti szakaszn, az t szaki oldaln lthat. Ez a mszkvonulat nyugat fel egszen Abaligetig tart, s ebbe vgdott bele a mnfai rpd-kori templomtl, illetve a Cifra-malomtl dlre hzd Melegmnyi-vlgy s Nagy-Mly-vlgy fels szakasza is.
Trisz idszak, kzpstrisz kor, anizuszi korszak
Lapisi Mszk Formci
241–240 milli v
Keletkezsnek idejn a Mecsek helyn tenger hullmzott, s az egsz trsg mg valahol az egyenlt tjn helyezkedett el. A Thetys nev tenger ceni mret volt, melynek egy k alak ble benylt az akkor mg egyetlen, sszefgg kontinens, a Pangea belsejbe. Itt, az n. nyltvzi self terletn, teht a szrazfld krli max. 200 m-es vzmlysg znban rakdott le az a msziszap, melybl a Lapisi Mszk Formci mszkve keletkezett.
Maga a mszk szrke szn, vastagrteges-pados szerkezet, a rtegfelsznek gumsak, nha tengeri frgek mszsi nyomait is rzik. Szrke sznt magas szervesanyag- (bitumen-)tartalmnak ksznheti, mely elhalt tengeri egysejt llatok maradvnyaknt plt be a kzet anyagba.
A seklytenger lvilgnak smaradvnyai egyes rtegekben gyakoriak, egybknt csak szrvnyosan fordulnak el. A legjellemzbbek a kagylk kzl a Pectenek s a Modiolk, a csigk kzl a Naticella s a Natica. Nha a tsksbrek trzsbe tartoz Crinoidek (tengeri liliomok) nyelnek s karjainak, valamint frgeknek (Rhizokorallium sp.) lenyomatai is elfordulnak. (Nagy E, 1968).
Az anizuszi mszk jellemz tulajdonsga, hogy a karsztosodsra hajlamos. Felsznn – klnsen ott, ahol nagyobb vzszintes, vagy csak enyhn dl plat tallhat – mindenfel 50–100 m tmrj kerek mlyedseket: vznyelket, vagy ms nven tbrket, dolinkat tallunk. Ezek gy alakultak ki, hogy a mszk vkony repedseinek metszsvonalnl a csapadkvz vmillikon t egyre tgul nylst oldott ki, a talaj s a mllott mszkfelszn ezeken a nylsokon bemosdott a mlybe, gy tlcsrszeren szlesed mlyedsek keletkeznek. A Klyuktl jobbra emelked Zsid-vlgy fels szakaszn sok ilyen tbrt figyelhetnk meg.
A felsznre hull csapadk, mely a lgkrbl szndioxidot vesz fel s ezltal savass vlik, a vznyelkn keresztl a mlybe szivrog. tja sorn a mszk feloldsval fokozatosan tgtja a finom repedseket, vmillik sorn jratokk, regekk szlesti azokat. gy jttek ltre a karsztvidk barlangjai, gy keletkezett vrosunk krnykn a Klyuk-barlang, a Melegmnyi-barlang, a Mlyvlgyi-kflke (a Ny-Mecsekben az Abaligeti-cseppkbarlang) s ki tudja, mg milyen felfedezetlen csodkat rejt a Mecsek mlye.
A mlybe szivrg csapadkvz egy id utn elri a karsztvzszintet. Ez egy tbb-kevsb lland nvj vzfellet, mely alatt a karsztvz egybefgg vztmeget alkot. A hegysg peremein azutn – mint egy tlcsordul tlbl – nagy vzhozam karsztforrsok alakjban bukkan el a karsztvz. Ilyen karsztforrs a Nagy-Mly-vlgyben a Knya- s a Mariska-forrs, a Melegmnyi-vlgyben pedig az Anyk ktja. E forrsok vzhozama a tavaszi holvads utn a 2000 l/p-es vzhozamot is elrheti. A felsznre bukkan karsztvzbl a forrsok kzelben kicsapdik az oldott msztartalom, s a patakmedrekben n. “msztufa”-lpcsk keletkeznek, melyeken a patak apr vzessekkel, csrgedezve folyik tovbb. (A kznyelvi „msztufa” elnevezs npi eredet, a fldtanban “tufa” nvvel a vulkni hamubl keletkezett kzeteket jelljk.) E szrksfehr, puha kzetet, mely magba zrja jelenkorunk lvilgnak reliktumait: fszlakat, faleveleket, st nha elpusztult rovarokat is, a geolgia nyelvn desvzi mszknek hvjuk. Ez a Mecsek legfiatalabb, napjainkban is folyamatosan kpzd kzete, gy kerl kzvetlenl egyms mell krnyknk legidsebb s legfiatalabb fldtani kpzdmnye.
A Melegmnyi-vlgy krnyke a Mecsek kiemelt termszetvdelmi terlete. rtkt mikroklimatikus nvnyzete, bviz forrsai, festi “msztufa”-gtjai, barlangjai adjk. A Mecsektl szakra, Kisbattyn krnykn, egy rok mlyn apr foltban szintn elbukkan a trisz mszk a nla sokkal fiatalabb kzetek kztt. Itteni elfordulsa tektonikus okokra vezethet vissza, melyre majd a ksbbiekben mg visszatrnk.
A karsztvztmeg alatti kzeteket is tjrjk kisebb-nagyobb repedsek, melyeken a karsztvz egy rsze tovbb folytatja tjt a mlysg fel. tja sorn a kzetekbl jabb svnyi skat old ki, tveszi a mlyben lv kzetek magas hmrsklett, s hidrosztatikus nyomsa is megn a kzetek slya alatt. gy azutn, ha egy kutatfrs megnyitja szmra a felfel vezet utat, felsznre tr a termlis karsztvz, mely ltalban gygyt hats svnyi anyagokat tartalmaz. Trsgnk els ilyen ktja az 1928-ban sznkutatsi cllal frt Sikonda-I. sz., 36oC-os vizet ad frs volt, mely hangulatos kis frd ltestst tette lehetv. A rgi kt kzelben frtk a ma is zemel kt sikondai termlkutat, melyek egyttes vzhozama megkzelti az 1000 l/p-et, vzhfokuk 39oC.
Ugyancsak termlis karsztvz trt fel az 1942-ben Koml kzpontjban frt K-17. sz ksznkutat frsbl, mely mell 1960-ban mr kifejezetten termlvz-nyers szempontjbl mlytettk a K-17/a. sz. kutat. E kt kt ltta el a Kossuth-altri bnyszfrdt 44 oC-os melegvzzel a ’90-es vek elejig.
Trsgnk legrtkesebb termlis karsztktja a Magyarhertelend melletti 1027 m-es frs, melybl 250 l/p vzhozammal 63,8oC hfok, gygyhats karsztvz tr fel.
rta: Sos Jzsefn
Irodalom:
Sos J.-n (2005): Fldtrtneti mltunk emlkei. - In: Fazekas I. (szerk.): A komli trsg termszeti s kultrtrtneti rksge. - Regiografo p. 9-38.
| |