Fauna : A mecsekpölöskei horgásztó szitakötői |
A mecsekpölöskei horgásztó szitakötői
Tóth Sándor a zirci múzeum nyugalmazott igazgatója több éven keresztül vizsgálta a Komlótól ÉNy-ra lévő mecsekpölöskei horgásztó Odonata faunáját. A gyűjtések és megfigyelések során 47 taxon, a hazai fauna mintegy 72%-ának jelenlétét sikerült kimutatni. A listában 13 védett faj is szerepel, ami önmagában alátámasztja az élőhely értékességét.
1. ábra: Tóth Sándor (fehér sapkában) és Kenyeres Zoltán szitakötőket gyűjtenek Mecsekpölöskén (2003). (Fotó: Fazekas)
A szerző szerint hegységre vonatkozó első információt valószínűleg Újhelyi Sándornak köszönhetjük, aki a Magyar Természettudományi Múzeum szitakötő gyűjteményének adatait tartalmazó dolgozatában (Újhelyi 1955) 15 faj mecseki előfordulásáról közöl adatokat. A későbbiekben is csak országos témájú dolgozatokban találhatunk idevágó (részben már Újhelyi által is említett) adatokat (Benedek 1966, Benedek et al. 1972–73; Dévai et al. 1976; Steinmann 1959, 1962; Újhelyi 1959). A szerző viszonylag sokat foglalkozott a terület szitakötő-faunájával, de korábban csupán az akkor rendelkezésre álló irodalom értékelését végezte el (Tóth 1993). Az elmúlt évtizedekben napvilágot látott nagyszámú hazai faunisztikai dolgozat közül mindössze kettőben (Ambrus et al. 1993, 1996) sikerült újabb mecseki adatokat találni. Az említett publikációk alapján 33 faj mecseki előfordulását tekinthetjük igazoltnak.
2. ábra. Anax parthenope (balra), Ophiogomphud cecilia (jobbra)
A tó szitakötő-faunájára jellemző néhány, máshol kevésbé gyakori faj nagyobb egyedszámban való jelenléte. A Zygoptera alrend tagjai közül itt említhető a mindenfelé nagyon gyakori Ischnura elegans, valamint Platycnemis pennipes mellett az Erythromma viridulum és az Enallagma cyathigerum. Az Anisoptera alrend fajai közül a Crocothemis servilia, a Cordulia aeneaturfosa és a Gomphus vulgatissimus volt jelen viszonylag nagy egyedszámban.
A tó szitakötő-faunájának minőségi összetétele szempontjából elsősorban az alábbi, ún. szórványos és ritka előfordulású fajok emelhetők ki: Anax parthenope*, Chalcolestes viridis, Coenagrion scitulum*, Cordulegaster heros*, Epitheca bimaculata*, Leucorrhinia pectoralis*, Libellula fulva*, Ophiogomphus cecilia*, Pyrrhosoma nymphula interposita, Somatochlora aenea*, Somatochlora metallica (A csillaggal jelölt fajok a törvényesen védett taxonok!).
Részletes irodalom:
Tóth S. (2004): Komló környékének szitakötő-faunája, III. A mecsekpölöskei horgásztó szitakötői (Odonata). – Folia comloensis 13: 79-86.
|