|
Mi az oka a fák, cserjék őszi lombszínének?
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak...
A levelekben található tápanyagok oldhatóvá válnak és levándorolnak a gyökerekbe, a színanyagok pedig lebomlanak.
A klorofill helyét a levélben maradó sárga (pl. karotin, xantofill), illetve az egyre hűvösebb napokon a vörös (antociánok) színanyagok veszik át. A levelek barna színe az elhalt sejtek miatt alakul ki. Az időjárástól is függ azonban a levelek színe, mivel a szárazság és a fagyok akadályozzák a szép lombszín kialakulását.
A színeződés az egyes fajoknál más időben, színben jelentkezik. Az aranyribiszke (Ribes aureum) már augusztusban sárgás színű, míg például a serevényfűz (Salix rosmarinifolia) csak októberben színeződik.
Juhar, páfrányfenyő és tulipánfa őszi lombszíne
Sárgás színű a lombja az ezüst juharnak (Acer saccharinum), a hópehelyfának (Chionanthus virginicus), az amerikai sárgafának (Cladrastis lutea), a galambfának (Davidia involucrata), kínai varázsmogyorónak (Hamamelis mollis), a japán szentfának (Nandina domestica ) stb.
Mocsári tölgy, kínai körte és vadszőlő a piros árnyalataiban
Vöröses-pirosas lombszíne van pl. a háromlevelű juharnak (Acer buergerianum), a kanadai fanyarkának (Amelanchier canadensis), a fürtöshangának (Leucothoe fontanesiana), a mocsári tölgynek (Quercus palustris), a japán gyertyánszilnak (Zelkova serrata). Szerző/Forrás: Édenkert Magazin, www.edenkert.hu
| |