Újabb mamutmaradvány Baranyából
A Mecsek és környéke nem túlságosan bővelkedik mamutleletekben. Magyarországon is csupán 4 csontvázat találtak a 20. században. Az 1930-as években Pécsbányáról került elő egy szinte hiánytalan csontváz. A kutatók sokáig önálló fajnak tartották (Mammonteus hungaricus), de későbbi taxonómiai vizsgálatok egyértelműen bebizonyították, hogy a Elephas primigenius nevű gyapjas mamutról van szó. Komlón, a kenderföldi iskola építése során igen rossz megtartású agyarra illetve lábcsontokra bukkantak. Komló mai városközpontjának építése során is több mamutcsontot fordítottak ki a munkagépek, de az akkori építésvezetők a "hajrá munkában" eldózerolták. A Hármas-hegy nyugati hegylábánál eredő Kaszánya-patak völgye minden bizonnyal több mamutmaradványt is rejteget.
A képen látható mamutfogra néhány évvel ezelőtt bukkantak egy komlói építkezésen, ahova a pécsváradi homokbányából szállították a homokot. További vizsgálatok, kutatások a leletek hiteles azonosítására elmaradtak.
A gyapjas mamut lelőhelyek vázlatos elhelyezkedése Magyarországon
Az 1956 őszén megtalált komlói mamutcsontok
A Balaton közelében nemrég talált mamutlelet után újabb egyedek maradványai kerültek elő hazánkban, ezúttal Baranya megyében, Zók község szőlőhegyén.
Eddig fogak, koponyacsontok és a két agyar (közülük az egyik sérült) bukkantak a felszínre, ám a napokban tervezett kiemelésük nem sikerült a területre hullott nagy mennyiségű csapadék miatt. Azt sem tudhatjuk egyelőre, hogy a föld rejt-e még további maradványokat, esetleg egy másik egyednek a csontjait. A leletek korát, faji hovatartozását a feltárást is végző Pécsi Tudományegyetemen fogják vizsgálni a továbbiakban.
|