|
Ssos gerliget (Carici pendulae-Alnetum)
A Mecsek alacsonyabb trszn terletein fut patakokat gyakran szubmediterrn gerligetek szeglyezik. Bennk legtbbszr a mzgs ger (Alnus glutinosa) uralkodik, de mellette olykor nagyobb szerephez juthat a magas kris (Fraxinus excelsior), a fehr s a trkeny fz (Salix alba, S. fragilis). Gyakoriak a fkra, cserjkre felkapaszkod linok, mint az erdei iszalag (Clematis vitalba) vagy a koml (Humulus lupulus). Gyepszintjkben a velk kzvetlenl rintkez de gyertynos-tlgyesek, szubmontn bkksk nvnyei fontos szerepet jtszanak, de sok sajtos, ligeterdei fajuk is van: a mocsri glyahr (Caltha palustris), a rezg, a lecsng, s a ritks ss (Carex brizoides, C. pendula, C. remota), az aranyos veselke (Chrysosplenium alternifolium) s a Mecseken rendkvl ritka tavaszi tzike (Leucojum vernum). Jellemz mg a magaskrs nvnyek megjelense, mint pl. az ris zsurl (Equisetum telmateja), a vrs acsalapu (Petasites hybridus) s nha az rmnygykr (Inula helenium) is behzdik a ligetekbe. llomnyaik kevsb veszlyeztetettek, de esetleges gazdlkods esetn trekedni kell a termszetkzeli mdszerekre, fknt a tarvgs kerlsre s a tjidegen fajok beteleptsre.
Egyre tbb ismerettel rendelkeznk az gerligetek llatvilgnak kutatsrl. Az Egregyi-vlgyben megbv Vlgysgi-patakban a kzelmltban megtalltk a kipusztultnak hitt, vdett kvi cskot (Noemacheilus barbatulus) s a frge csellt (Phoxinus phoxinus). Vizek partjn sokfel feltnik a nvnyeken mszkl berki csiga (Bradybaena fructium). Mr a miocn kor ta ismerik a pelyhes csigt (Trichia hispida), mely patakjaink sr nvnyzettel vezett vlgyelseiben l.
A mecseki patakok egyik leghresebb vdett szitakt faja a ktcskos hegyi szitakt (Cordulagaster heros). A hegysgben l az egyetlen Magyarorszgrl lert s endemikus tegzes (Trichoptera), a mecseki szi tegzes (Chaetopteryx schmidi mecsekensis). Haznkbl csak a Kelet-Mecsekbl kerlt el a balkni lcs tegzes (Plectrocnemia minima). llatfldrajzilag rdekes sznez eleme a tjnak a Synagapetus krawanyi nev tegzes is, melynek els magyar pldnyai a Mecsekbl kerltek el.
Az gerligetek fokozatosan ritkul, vdett faja a kis sznjtszlepke (Apatura ilia) s potencilisan veszlyeztetett az Amur-vidktl Kzp-Eurpig keskeny svban elterjedt hideglpi karcsmoly (Sciota fumella). Rendkvl ritka a srgacsp pihsszv (Achyla flavicornis) s a vdett apca pposszv (Furcula bicuspis). Vdelmket csak az geresek tovbbi cskkensnek meglltsval lehet biztostani. Nagyon megritkult s fokozatosan eltnben van a szilfajokhoz ktd, vdett szilfa-pposszv (Dicranura ulmi). A bagolylepkk tipikusan geres fajai a ktnemzedkes ger-bagolylepke (Acronicta cuspis) s a fehr fzbagoly (Acronicta leporina). Az jszaka repl szvlepkk kzl egyre szrvnyosabban tnik fel a szomjas pohk (Euthrix potatoria), s a srga pohk (Gastropcha populifolia). Elterjedt s gyakori a nyrfaszender (Laothoe populi), s csak ks jjel figyelhet meg a htuls szrnyn szemfoltokkal dsztetett esti pvaszem (Smerinthus ocellata). Eltnben van krnyknkn az egyik legszebb veszlyeztetett araszollepknk, a nagy zldaraszol (Geometra papilionaria) s a tarkaszv (Endromis versicolora).
A ligeterdkben mg nem ritka a takcscincr (Lamina textor). A patakpartok nvnyein l selymes ndbogr (Plateumaris sericea). A kecses vztapos (Haliplus fluviatalis) a patakok lass folys, als szakaszain l, mg a gyorsabb folys, oxignben dsabb vizekben a Heyden-vztapos (Haliplus heydeni) tnik fel. Egyre ritkbb a fonalas algkkal tpllkoz cskos vztapos (Haliplus immaculatus). A Dl-Dunntlon eddig csak a Mecsekben gyjtttk a Hydroporus nigrita nev vztapos bogarat. Tipikus futbogr itt a mezei futrinka (Carabus granulatus), a Bembidion dalmatinum gyorsfut, Badister meridionalis nev posvnyfutonc, az Agonum antennarium kisfut s a Panagaeus bipustulatus keresztesfutrinka. A gyrnvnyzet vagy nvnyzetmentes patakpartokon sokfel feltnnek a gyorsfutk (Bembidion elongatum, B. nitidulum, B. subcostatum javurkovae, B. tibiale), az Elaphrus cupreus iszapfut. Az utbbi faj fknt az Alfld keleti tjain elterjedt, s csak az utbbi vekben bukkantak r Abaliget mellett (Tallsi et al. 2006). A gyorsfutk kzl ki kell emelnnk a Bembidion inustum-ot, mivel Magyarorszgon csak a Mecsekbl ismert.
A mecseki patakpartok Orthoptera egyttesei nem tlsgosan fajgazdagok. Az itt l fajok tbbsge higrofil, s/vagy rnykkedvel faj. E tbbsgben szcskkbl (leggyakrabban Leptophyes boscii, Isophya camptoxypha, Conocephalus discolor, Pholidoptera aptera, Pholidoptera griseoaptera, Metrioptera roeselii, Tettigonia viridissima) s csak nhny sskafajbl (pl. Chrysochraon dispar, Odontopodisma decipiens) ll egyttesek lte hosszabb tvon a patakokat, t menti vzelvezet rkokat szeglyez, specilis habitatok fennmaradstl fgg (Szvnyi et al. 2007).
Igen ritka a hegysgben a patakos vlgyekhez ktd, fokozott nedvessgigny Chrysotropia ciliata ftyolka (Chrysopidae) s Psectra diptera trpeflyolka (Hemerobiidae). Kln emltst rdemelnek azok az rtkes kapardarzsfajok (Sphecidae) is, amelyek meghatroz sznez faunaelemei a tjnak (pl. Lestiphorus bicinctus, Mimumesa beaumonti, Psen exaratus, Rhopalum nigrinum).
Patakos vlgyeink egyik legjellegzetesebb madrfaja a hegyi billeget (Motacilla cinerea), amely enyhbb teleken gyakorta t is telel. A vlgyalji gerfkon rendszeresen fszkel a srgarig (Oriolus oriolus), a ndfoltokban feltnik az nekes ndiposzta (Acrocephalus palustris), a fzeseket kedveli a berki tcskmadr (Locustella fluvitalis).
| |