| Fauna : A mecseki sodrómolyok |
A mecseki sodrómolyok
A sodrómolyok leginkább az esti órákban és éjszaka repülnek, évente egy vagy két nemzedékben. Magyarországon 461, a Mecsekben 224 faj ismert.
Tortricidae
A fej közepesen szőrözött, a szemek nagyok, a mellékszemek jól láthatók. Az ajaktapogatók igen formagazdagok, többnyire rövidek, lehetnek erősen szőrözöttek vagy pikkelyesek. A csápok vékonyak, hosszuk csak ritkán haladja meg az elülső szárnyak középterét. Közepes termetű molylepkék. Az elülső szárnyak hossza általában 10–20 mm. Alapszínük, rajzolatuk rendkívül változatos, főleg sávok és foltmintázatok bonyolult rendszere. A szárny alakja többnyire trapéz alakú, egyes csoportoknál (Enarmoniini) a csúcs enyhén sarlószerű vagy az elülső szegély domborúan kiugró (pl. Archips-, Pandemis spp.).
Epiblema foenella (balra), Epinotia bilunana (középen), Olethreutes arcuella (jobbra)
A család magyar nevét a hernyók életmódjáról kapta. A hernyók, a hengeresen összesodort levelekben rejtőzködnek, a bábozódás történhet a növényzetben vagy a talajon, rendszerint szövedékben. Egyes fajok a lágyszárú növények szárában, virágjában, sőt termésében is rágnak (pl. Cochylini spp.). A rügy, a levél, a tobozfogyasztó fajok között sok az erdészeti és kertészeti kártevő (pl. Pandemis-, Archips-, Tortrix-, Cydia spp. stb.). Az áttelelés szinte nemzetségenként eltérő, lehet tojás, hernyó, báb, sőt imágó alakban is. Imágó alakban telel át például a palearktikus elterjedésű, polifág, euryök Argyrotaenia ljungiana.
A sodrómolyok leginkább az esti órákban és éjszaka repülnek, évente egy vagy két nemzedékben. Magyarországon 461, a Mecsekben 224 faj ismert. A mecseki Tortricidaek első katalógusa már korábban megjelent (Fazekas 1995). A hegység valódi fajszáma jóval magasabb, sőt előkerült egy, a tudományban még leíratlan Aethes faj is (lásd Acta Naturalia Pannonica 2, 2007). Néhány korábban közölt taxon határozási problémák illetve a bizonyító példányok hiánya miatt egyenlőre nem tekinthető a mecseki fauna tagjának (pl. Acleris hipophaeana, Pristerognatha penthinana, P. fuligana, Olethreutes roseomaculanus stb.).
Részletes tanulmány:
Fazekas I. (2007): A Mecsek Microlepidoptera katalógusa. - Acta Naturalia Pannonica 2
//actapannonica.gportal.hu
| |