2013 - az év madara a gyurgyalag
2013-ban az év madara a gyurgyalag. E trópusi színekben pompázó madárfaj a zárt erdők kivételével bárhol megtelepszik, ha fészkelésre alkalmas partfalakat talál. Különösen kedveli a löszvidékek meleg, napsütötte domboldalait, a folyópartokat és az anyagnyerő helyek (pl. homokbányák) környezetét.
Tavasszal az első példányok április végén, május elején érkeznek vissza, de a fészkelőhelyek környékén legtöbbször csak május közepe után mutatkoznak. Az őszi vonulás már augusztus közepén elkezdődik, és szeptember végéig, október elejéig tart. A nálunk fészkelők délkeleti irányban haladva hagyják el Európa területét. A telet Kelet- és Dél-Afrikában, főleg a Kongó-medence délkeleti részén töltik.
Gyurgyalag (fotó: Völgyi Sándor)
A gyurgyalag partfalakba vájt üregekben telepesen fészkel. Évente egyszer költ. A tojásrakás május utolsó harmadában kezdődik, és rendszerint június 10-15-ig válik teljessé a fészekalj, amely 5-8 tojásból áll. A kotlási idő 20 nap. A fiókák kb. 30 napos korukban hagyják el a fészket.
Táplálékának zömét különböző szitakötőfajok, darazsak, poszméhek, lepkék és bögölyök alkotják. Főleg esős, hűvös időben házi méhet is fogyaszt.
Országos állománya tág határok között mozog. A legjobb években 18-22 ezer pár, máskor csak 10-14 ezer pár költ Magyarországon. Az utóbbi 11 évben a teljes megyére kiterjedő baranyai felmérések során a fészektelepek száma 115 és 190 között, a költő párok száma 532 és 1081 pár között ingadozott.
A faj fészkelési lehetőségeit új partfalak kialakításával és a meglévők folyamatos karbantartásával bővíthetjük. Védelmi munkánk során a növényzettel erősen benőtt szakaszokat megtisztítjuk, és a leomló részeken meredek, függőleges partfalakat alakítunk ki. A gyurgyalagok fészkelésének folyamatosságát ezzel biztosítani lehet. Az anyagnyerő helyek tulajdonosai is sokat tehetnek a faj védelméért. Azokat a partfalszakaszokat, ahol májusban a gyurgyalagok megtelepedtek, a fiókák kirepüléséig érintetlenül kell hagyni, így biztosítva a költések zavartalanságát.
Sajnos napjainkban is előfordul a gyurgyalagok szándékos elpusztítása (például a harkányi homokbányában), a lakott üregek eltömedékelése vagy a partfalak költési időszakban történő eldózerolása. Felvilágosító, ismeretterjesztő munkánk részben arra irányul, hogy hasonló esetek minél kevesebbszer forduljanak elő.
A gyurgyalag fokozottan védett madárfaj. Természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
(Forrás: Baranyamadár 2013. január)
|