Gyógynövényfaló araszolólepke a Mecsekben (2013.05.17.)
A napokban egy mánfai gyógynövénygyűjtő arra lett figyelmes, hogy értékes szárítmányainak tárolására használt helyiségben korábban sohasem látott apró lepkék tucatjai repülnek. Különösen az egyik hársvirágokat tartalmazó kartondoboz körül ücsörögtek kiterjesztett szárnyakkal. Miután belenézett a dobozba, meglátta a súlyos rágásnyomokat, sőt több barnásvörös bábra is rábukkant.
FAZEKAS IMRE
A Regiograf Intézetbe eljutatott lepkék és bábok mikroszkópi vizsgálata után kiderült, hogy a rendkívül veszedelmes mintás apróaraszoló (Idaea inquinata) tömeges kártevéséről van szó.
Az 1763-ban a mai Szlovénia területén felfedezett fajnak meglehetősen kevés lelőhelyét ismerik Magyarországon. A Mecsekből ez idáig csak Komlón és Pécsett fogták néhány példányát éjszaka lámpafénnyel. Földrajzi elterjedése viszonylag széles, hiszen Kis-Ázsiától a Kaukázus vidékén át Közép- és Dél-Európában és Észak-Afrikában is sokfelé gyűjtötték. Újabban rábukkantak Angliában, sőt Finnországban, ahova bizonyára a dél- és kelet-európai gyógynövény-szállítmányokkal jutott el.
Kártevésére már az 1800-as évek pécsi patikusai is felfigyeltek, mivel akkortájt főleg Ők árusították a szárított gyógynövényeket. A híres múzeumi herbáriumok is sokat szenvedtek a falánk hernyóktól, amíg a megfelelő védekezési módokat (pl. gázosítás) nem kezdték el alkalmazni.
Sokáig úgy hitték, hogy sem lárvák, sem pedig a bábok nem vészelik át hazánk időnként zord téli időszakát, s telelésre épületekbe húzódnak. A mecseki kutatások során azonban bebizonyosodott, hogy a szabadban is képes báb alakban is áttelelni. A hernyók különösen kedvelik a pitypang-féléket, és a mentákat.
Mivel nemcsak a házi patika számára gyűjtött és szárított gyógynövényekben telepedhet meg, hanem az ipari mennyiségben felhalmozott növényi anyagokban is, ezért érdemes jobban odafigyelni erre az apró, de igen mutatós araszoló lepkére.
A mintás apróaraszló és bábja (4x-es nagyítás)
(Idaea inquinata, Geometridae, Lepidoptera)
|