Új lepke faj, a márványos gyantamoly a Mecsekben
Fazekas Imre 2013.05.23. 15:53
Gravitarmata margarotana Heinemann, 1863 - márványos gyantamoly: A fajt Magyarországról először 1992-ben egy ásotthalmi (Alföld) fénycsapdában találták meg több száz példányban. A sodrómoly később előkerült Jászságból, Mátrából majd a Vértesből sőt Zala megyéből is.
A faj ez idáig ismeretlen volt a Dél-Dunántúlon, de 2013 áprilisában egy éjszakai lámpázás során Komlóról is felbukkant. Az új mecseki habitat (Komló, Hasmány-tető, 300 m) egy bükkös erdő tisztásán kialakított családi házas övezet, ahova az 1940-es években fekete fenyőket (Pinus nigra Arn.) és luc fenyőket (Picea abies (L.) Karst.) telepítettek. Később a szlovák és az ukrán Kárpátokból származó két újabb luccot ültettek az 1990-es évek elején. Feltehetőleg az utóbbi két csemetével került valamilyen fejlődési alakja a Mecsekbe, mivel a korábbi évtizedekben a fajt nem gyűjtötték a hegységben.
A hernyók júniustól Pinus, Abies és valószínűleg Picea fajok élnek. Az imágók április-május hónapokban repülnek.
Földrajzi elterjedése: Japántól Koreán és Észak-Kínán át egészen Franciaországig kimutatták, Közép-Európában elterjedt 2011-ben megtalálták Angliában is (Kent).
Megjegyzés: A Mecsek és a Dél-Dunántúl egy új lepkefajjal gyarapodott, de még nem tudjuk, hogy elszigetelt felbukkanásával vagy egy fokozatosan terjedő fenyőkártevővel állunk-e szemben.
Gravitarmata margarotana Heinemann, 1863 - márványos gyantamoly Komlóról (fotó: Fazekas I.)
|