Flóra : Egy új orchidea, a Janka-sallangvirág Baranyában |
Egy új orchidea, a Janka-sallangvirág Baranyában
Fazekas Imre 2013.07.13. 22:18
A bíbor sallangvirágról (Himantoglossum caprinum) kevés ismeretünk van a Sopianicumból, főleg a Pécs környékén, Mecsekszentkúton, Hosszúhetényben, Pécsváradon, Máriagyűdön figyelték meg. A Villányi-hegységben mintegy 5-600 tövet tartanak számon. Molnár és munkatársai (2013) szerint egészen a közelmúltig úgy tudtuk, hogy a Himantoglossum caprinum nevű sallangvirág Kis-Ázsiától, a Krím-félszigeten, a Balkánon át egészen a Kárpát-medencéig előfordul. A legfrissebb kutatások azonban meglepő taxonómiai és növényföldrajzi eredményre jutottak.
A régebbi irodalom (Horvát 1942. p. 57.) és növényhatározó könyv (Soó, Kárpáti 1968) szerint Baranya és Tolna megyék száraz tölgyeseiben a Himantoglossum hircinum (L.) Rich. kosbor faj él. Később több botanikus is cáfolta előfordulását, s véleményük szerint a Himantoglossum caprinum fajról van szó.
A szerzők úgy látják, hogy a növényfajokról kialakult bizonytalan képhez jelentősen hozzájárult a politikai elszigeteltség. A 20. század nagyobb részében ugyanis a Szovjetunióhoz tartozó Krím-félszigetre a nyugat-európai botanikusok alig juthattak el, s az ottani növényt jól ismerő ukrán és orosz botanikusok pedig aligha láthatták élőben.
Így történhetett meg az, hogy egy magyar botanikuscsapat – első krími útja során – az ottani sallangvirág állományokat vizsgálva meglepő következtetésre jutott: az ott élő növények nem azonosak a nálunk és a Balkánon előforduló fajjal.
1) Bebizonyosodott, hogy a Krímből leírt Himantoglossum caprinum és a Törökország területéről leírt Himantoglossum affine nevek egyazon növényfajra vonatkoznak. Ilyen esetekben a nevezéktan szabályai szerint a korábban megjelent nevet kell alkalmazni (ez az úgynevezett prioritás-elv).
2) A másik és a magyar flórára nézve nagyobb jelentőségű felismerés következménye az, hogy az eddig hagyományosan Himantoglossum caprinum-nak nevezett (és hazánkban is előforduló) növényt eddig soha senki nem írta le faji rangon, tehát az egy eddig fel nem ismert faj.
Az új fajt a Balkán-félsziget kiváló flórakutatójának, Janka Viktornak (1837-1890) tiszteletére Janka-sallangvirágnak, azaz Himantoglossum jankae- nek nevezték el. Az évszázados félreértelmezést számos ország herbáriumaira kiterjedő nyomozómunkával sikerült tisztázni a magyar botanikusoknak, s az új faj leírása az Új-Zélandon kiadott Phytotaxa (73, p. 8-12. [2012]), című folyóiratban jelent meg.
A Balkán-félszigeten leggyakoribb Janka-sallangvirágot korábban általában bíboros vagy bíbor sallangvirág névvel illették, ilyen megjelöléssel szerepel a hazai fokozottan védett növények listáján is.
Fényigényes, legfeljebb félárnyékban előforduló orchidea faj. Karsztbokor- erdőkben, száraz és üdébb tölgyesekben, cserjésekben, pusztafüves lejtőkön, sztyeppréteken él. Természet- közeli élőhelyeken főként magános példányai bukkannak fel vagy kisebb populációi élnek. Legnagyobb állományaira rendszerint a természetközeli társulások közelségében levő pionír, másodlagos termőhelyeken akadhatunk. Például külterjesen művelt vagy felhagyott egykori gyümölcsösökben és szőlőkben, utak kaszált szegélyein, cserjésedő másodlagos száraz és félszáraz gyepekben, felhagyott kőbányákban lelhetünk rá.
Tőlevelei ősszel jelennek meg és tavaszig növekedve áttelelnek. A már nagyobb, legalább hatleveles példány képes virágozni. Néhány hétig tartó nyílása hazánkban általában június végén kezdődik. Megporzói alig ismertek. Virágait igen ritkán látogatják rovarok, akkor is főként méhek. Termésképzési sikere hazai tapasztalatok alapján jelentősen ingadozik, a szárazságot igen megsínyli. Magvai augusztus—szeptemberre érnek be. A vegetatív példányok tőlevelei május-júliusra, a virágzó példányok hajtásai július-augusztusra száradnak el.
Hazánkban elsődlegesen termőhelyeinek természetes szukcessziója, másodsorban a túltartott vadállomány legelése és túrása, valamint egyes lelőhelyeken töveinek kiásása veszélyezteti.
Irodalom
Horvát A. 1942: A Mecsekhegység (!sic) és déli síkjának növényzete. - A Ciszterci Rend Kiadása, Pécs, 159 pp.
Molnár V. A., Takács A. & Sramkó G. 2013: Új Orchidea faj Magyarországról. Mutasd a pettyeidet! – Élet és Tudomány, LXVIII (11): 336–338.
Soó R. & Kárpáti Z. 1968: Növényhatározó II. kötet. – Tankönyvkiadó, Bp., 846 pp.
|