Fauna : Hatvathat bogrcsald fajai a Mecsekbl |
Hatvathat bogrcsald fajai a Mecsekbl
A Mecsek geolgiailag s biogeogrfiai szempontbl is klnleges terlete Magyarorszgnak. Ezrt klnsen feltn, hogy bogarszati rtelemben nem tartozik a leginkbb kutatott vidkeink kz. A jelen dolgozatban trgyalt csaldokra ez klnsen vonatkozik, hiszen ezek egy rsze kevss npszer csoport, s gyjtsk sem mindig egyszer. A fajlista alapjn ezrt feleltlensg lenne mlyensznt kvetkeztetseket levonni. Az elkerlt fajok tbbsge a hazai hegy- s dombvidki erdkben ltalnosan elterjedt, jobbra gyakori bogr. Ha a lelhelyeiket vgignzzk, feltn, hogy arnylag kevs fldrajzi nv ismtldik. Ez a helyzet lnyegben kijelli a jvbeni kutatsok irnyt is. Nagyobb figyelmet kell fordtani a hegysg kevss feltrt terleteire s a specilis lhelyekre. Kzismert, hogy a szokvnyos mdszerekkel (pl. felletesen vgzett egyels, fhlzs, csak a nagy bogarak fogst clz talajcsapdzs vagy lmpzs) vgzett gyjts ugyan ltvnyosan nagy mennyisg bogranyagot eredmnyez, m az gy fogott fajok tbbsge faunisztikai szempontbl kevss rdekes. Ha a gyjt arnylag jl ismeri a hazai bogrfaunt, nagyobb odafigyelssel, specilis mdszerekkel sokkal rdekesebb fajokra tehet szert. A 2001. mrciusban autra szerelt hlval fogott fajok nagyobb rszt pldul csak ezzel a mdszerrel sikerlt gyjteni.
Hatvanhat bogrcsald fajai a Mecsekbl (Coleoptera)
Merkl Ott - Sr Jzsef - Gyrgy Zoltn
Az eddigi kutatsok alapjn viszont egyrtelm, hogy bogarszati szempontbl a Melegmny-vlgy Termszetvdelmi Terlet a Mecsek egyik legrtkesebb terlete. Az itt tallhat mly vlgyekbl a fk nehezen termelhetk ki, ezrt jelents mennyisg faanyag marad a helysznen. Ez tbb rtkes szaproxilofg bogrfaj (pldul Aesalus scarabaeoides, Ampedus quadrisignatus, Isorhipis melasoides, Isorhipis nigriceps, Prostomis mandibularis s Sinodendron cylindricum) fennmaradst biztostja.
A Mecsekbl elkerlt fajok kzl a kvetkezk kpviselnek kiemelked termszetvdelmi rtket
Vdett fajok
Ampedus quadrisignatus (Gyllenhal, 1817) – ngyfoltos pattanbogr. A Vrs Knyv az eltnt fajok kz sorolja, a Mecsekben s a Villnyi-hegysgben azonban rendszeresen elfordul. reg erdllomnyokhoz ktd szaproxilofg faj. Hazai elterjedsnek s letmdjnak ismertetst Sr et al. (2003) foglaljk ssze.
Anthaxia hungarica (Scopoli, 1772) – magyar virgdszbogr. A Vrs Knyv az aktulisan veszlyeztetett fajok kz sorolja. A szraz, meleg, mediterrn jelleg tlgyesek (melegkedvel tlgyesek, karsztbokorerdk) jellemz bogrfaja.
Cetonischema aeruginosa (Drury, 1770) – pomps virgbogr. Haznk idsebb erdllomnyaiban ltalnosan elterjedt s gyakori.
Chalcophora mariana (Linnaeus, 1758) – nagy fenyvesdszbogr. Haznkban csak a Dunntlrl ismert; a Nyugat-Dunntl s a Bakony erdeifenyveseiben helyenknt gyakori, a Mecsekbl azonban csak egyetlen (kzelebbi lelhely megjellst nlklz) pldnyt ismerjk.
Copris lunaris (Linnaeus, 1758) – kznsges-holdszarv-ganjtr. Haznkban ltalnosan elterjedt, fleg az alacsonyabban fekv vidkeken gyakori.
Cryphaeus cornutus (Fischer de Waldheim, 1823) – szarvas gyszbogr. Haznk lomberdeinek ritka faja. Csak nhny lelhelye ismert.
Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) – skarltbogr. Szerepel a Berni Egyezmny II. Fggelkben, az IUCN Vrs Listjban VU A1c minstst kapott. Haznkban elssorban a skvidki nyrasok s fzesek llata (a teleptett llomnyokat is belertve), de ids erdkben a hegyvidkeken is megtallhat.
Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758) – kis szarvasbogr. Az orszg terletn mindentt elfordul, ahol brmilyen fs nvnyzet tallhat.
Gnorimus variabilis (Linnaeus, 1758) – nyolcpettyes virgbogr. Ids erdllomnyok ritka bogrfaja. Klnfle fk (pl. tlgy, bkk, cseresznye, ger) korhad tuskiban s rnkjeiben fejldik.
Lucanus cervus (Linnaeus, 1758) – nagy szarvasbogr. A Vrs Knyv az aktulisan veszlyeztetett fajok kz sorolja. Szerepel a Berni Egyezmny III. Fggelkben. A tlgyesek jellemz bogrfaja.
Netocia ungarica (Herbst, 1790) – magyar virgbogr. Kttt talaj (fleg lszs) gyepek jellemz bogrfaja.
Oryctes nasicornis (Linnaeus, 1758) – orrszarv bogr. A termszetes lhelyek kzl elssorban az olyan tlgyesek lakja, ahol lrvi nagy tmeg korhadt fban (gykerekben, tuskkban) fejldhetnek. Lakott teleplseken flddel rintkez tlgyfban, fatelepek frszporhalmaiban szintn gyakori.
Osmoderma eremita (Scopoli, 1763) – remetebogr. Fokozottan vdett. Szerepel a Berni Egyezmny II. Fggelkben, az IUCN Vrs Listjban VU A1c minstst kapott. Haznkban rendkvli mdon megritkult, biztos elforduksa csak a Szigetkzbl s a Szatmr-beregi skrl ismert.
Osmoderma eremita
Pedinus hungaricus Seidlitz, 1893 – pannniai gyszbogr. A Dunntl dli felnek szraz, meleg lejtinek ritka faja. szak fel Tihanyig terjedt el.
Schizotus pectinicornis (Linnaeus, 1758) – kis bborbogr. Ids, nedves erdllomnyokhoz ktdik; elssorban hegyvidki terleteken fordul el, de a Hansgbl s Btorligetrl is elkerlt.
Sinodendron cylindricum (Linnaeus, 1758) – tlks szarvasbogr. Az ids montn s szubmontn bkksk jellemz faja. Haznk magasabb hegysgeiben tbb helyen elfordul.
Nem vdett, de faunisztikai szempontbl rtkes fajok
Acmaeodera degener (Scopoli, 1763 – srgafoltos zmkdszbogr. Haznk hegy- s dombvidki tlgyeseiben szrvnyosan fordul el.
Athous kaszabi Dolin, 1986 – Kaszab-pattan. Magyarorszgrl rtk le; paratpusai kztt mecseki pldnyok is tallhatk. Nem teljesen megbzhat lelhelycdulj pldnyai Sifokrl, Budapestrl s ms helyekrl is ismeretesek, a Mecsekben, a Villnyi-hegysgben s a Geresdi-dombsgon (Btaapti) azonban elg gyakori.
Isorhipis melasoides (Laporte de Castelnau, 1835) – legyezs tvisnyakbogr. Haznk bkkseiben tbbfel megtalltk, de meglehetsen ritka. A 2000-es vek elejn a budapesti Normafa krnykn nagyobb szmban volt megfigyelhet.
Isorhipis marmottani (Bonvouloir, 1871) – ktszn tvisnyakbogr. Haznk hegy- s dombvidki erdeibl csupn nhny pldnyt ismerjk
Isorhipis nigriceps (Mannerheim, 1823) – feketefej tvisnyakbogr. A faj j Magyarorszg faunjra, annak ellenre, hogy Horvatovich (1980) mr kzlte a Tubesrl s Pilisszentllekrl. Az akkori kzls alapjul szolgl pldnyok azonban az Isorhipis marmottani fajhoz tartoznak. A Mecsekbl viszont valdi Isorhipis nigriceps egyedek is elkerltek. A fajnak a Mecseken kvl mg kt adata ismert haznkbl: Baranya megye, Ktjfalu, 1989. V. 13., Sr J. (JPM); Baranya megye, Teklafalu, faraksrl, 2004. IV. 14.–VIII. 1., Sr J. & Sr P. (MTM).
Metaclisa azurea (Waltl, 1838) – azrkk gyszbogr. Haznkbl igen kevs pldnya ismert, ezek nagy tbbsge sok vtizeddel korbbrl val (ilyen az egyetlen mecseki adata is). Hogy egyltaln mg ltezik Magyarorszgon, arrl kt szrnyfed tanskodik, amelyeket Merkl Ott a Baranya megyei Patapoklosi fslegeljn, egy kiszradt tlgyfa krge alatt tallt 2001. mrcius 18-n.
Prostomis mandibularis
Prostomis mandibularis (Fabricius, 1801) – eurpai fogasllbogr. A Mecsek egyik legrdekesebb bogrfaja. Elfordulsi adatai Eurpa dli vidkeirl (Spanyolorszgtl a Krm-flszigetig), Trkorszgbl, a Kaukzusbl s az irni Elburz hegysgbl ismertek. Haznkban jelenleg kt hegysgnkben tallhatk biztosan ltez populcii: az egyik a Kszegi-hegysg, a msik a Mecsek. A Mecsekben a Melegmny-vlgy Termszetvdelmi Terleten (Nagy-Mly-vlgy, Meleg-mny) talltk. Vrsen korhad fkhoz ktd szaproxilofg bogrfaj. Irodalmi forrsok szerint sokfle fban megtelepszik. Valjban nem bizonyos fafajokhoz, hanem a vrs korhadshoz ragaszkodik; a Mecsekben legtbbszr kidlt cseresznyefk krge alatt talltk. A szmra megfelel helyeken nagy szmban l, sajtosan aszimmetrikus fej lrvival egytt. Mind az imgk, mind a lrvk ttelelnek. Tevkenysgkre utal, hogy tpllkozsuk sorn a ft srszer anyagg alaktjk t (Lawrence & Britton 1994).
A rszletes tanulmny A Mecsek llatvilga 1. (Folia comloensis 15.) ktetben olvashat
|