|
A mecseki dinoszaurus
Dr. Fzy Istvn 2006.10.18. 20:30
(Forrs: www.eletestudomany.hu)
A mai Magyarorszg terletn a jura idszakot tbbnyire olyan tengeri kpzdmnyek – mszk, mrga s kovakzetek– kpviselik, amelyekbl hinyoznak a szrazfldi shllk maradvnyai. m a Mecsek-hegysg lbnl, Pcs s Koml trsgben, ahol mintegy 200 milli vvel ezeltt tengerparti mocsarak terltek el, megrzdtek a dinoszauruszok nyomai. Sz szerint nyomokrl van sz. A jellegzetes lbnyomok alapjn lert hromujj shll a Komlosaurus carbonis nevet kapta.
A mecseki dinoszaurusz
Az els mecseki shllnyomokra Wein Gyrgy, a Magyar llami Fldtani Intzet jeles geolgusa bukkant r mg 1966-ban a Pcs melletti Vasas-bnya II. szm klszni fejtsben. A maradvnyok az egykori mocsr eltemetett laplyn, a kszn meddrtegeibl kerltek el. Az rdekes leletrl Tasndi-Kubacska Andrs irnytsval gipszlenyomatok kszltek, a lbnyomos ktmbt pedig a Fldtani Intzetbe szlltottk. A leletments nehzsgeirl a szemtan hitelessgvel szmolt be Tasndi-Kubacska az let s Tudomny 1967. vi 24. szmban: „Hrom nyom fekdt a kben. Kett egyms mgtt, egy pedig a kt nyom irnyra keresztben. A negyediket a vasasi bnya geolgusa, Csrnyei Zoltn tallta meg. Amikor tallomra rttt az egyik hever kdarabra, az kettvlt, s egy nyom hullott ki belle [...] Pomps, tkletes darab volt. Igazi, mzeumnak val remek. [...] A sz szoros rtelmben az egsz bnya a segtsgnkre volt. Kilomter hosszan kihztk a lgsrtses kalapcs gumicsvt. zemvezet, prttitkr, geolgus s bnysz szinte versenyezve dolgozott.”
Gipszmsolat ksztse a lbnyomrl
Aztn 1980-ban jabb „srknygyknyomok” kerltek el, ezttal Komlrl. A leletek felkeltettk Kordos Lszlnak, a Fldtani Intzet paleontolgusnak az rdekldst, aki megvizsglta a korbbi felfedezsek anyagt is. Az 1966-ban begyjttt lbnyomos ktmb szllts kzben a rteglapok mentn sztesett. Noha az eredeti lbnyomok megsemmisltek, kiderlt, hogy a tmb tovbbi, addig ismeretlen nyomokat rejt! A szenzcis leletet j nemzetsg j fajaknt Komlosaurus carbonis nven rta le Kordos. Nagyon nehz elkpzelni egy llatot, amelynek csak a lbnyomt ismerjk. Az bizonyos, hogy a kt hts lbn jrt, amelyen hrom ujjat viselt. Lbnyoma 12-18 centimteres, lpseinek hossza 60-70 centimter lehetett. Jrs kzben izmos farkval tartotta egyenslyban elredl testt. A kzepes termet dinoszauruszok kz tartozott: 2-3 mternl nem lehetett sokkal nagyobb. Az igazi szenzci 1988-hoz ktdik, amikor is hrom, nyri gyakorlatt vgz geolgus hallgat (Hips Kinga, Nagy goston s Pataki Zsolt) jabb lbnyomokra bukkant a Karolina-vlgyi hatalmas klfejtsben. sszessgben tbb szz lbnyom kerlt el. A korbban mr jl ismert nyomok mellett olyanok is voltak, amelyek mretkben s/vagy alakjukban nmileg eltrtek a Komlosaurustl. A maradvnyok javt a Magyar Termszettudomnyi Mzeum Fld s slnytrba szlltottk. (Nhny pldnyt ki is lltott a mzeum az j, Ludovika tri plet kupolacsarnokbl nyl folyos faln.) Sajnos, a leletments egyben leletpuszttssal is jrt, hiszen a lbnyomok rszben egyms felett, tbb szintben helyezkedtek el. A pusztulsra tlt klnsen szp pldnyokrl gumintvnyek kszltek, gy ksbb taln reproduklhatk lesznek. De hogyan maradhattak fenn a lbnyomok tbb szz milli ven t?
A mecseki dinoszaurusz fantomkpe
A legtbb nyom, amelyet egy llat htrahagy, nagyon hamar tnkremegy. Ha azonban a puha iszapba mlylt nyomok a napon megszradnak, akkor peremk megkemnyedik, s a kvetkez tengeri vagy folyvzi elnts mr nem felttlenl rombolja le ket. vmillik elteltvel a puha iszapbl kemny kzet, a nyomokbl kvlet lesz. gy keletkeztek s rzdtek meg a Komlosaurus lbnyomai is.
Az iszapba nyomd lb valdi nyomot (lenyomatot), annak kitltse pozitv nyomot (termszetes ntvnyt) hagy maga utn. A slyos test llatok a tnyleges jrfelletet jelent ledk alatti rtegekben is okozhattak deformcit, ltrehozva az gynevezett szellemnyomokat. A mecseki szenes rtegek kztt az shll „szellemnyomai” szintn gyakoriak.
A kszenes rtegek kzl elkerlt nhny, az Arietites s Coroniceras nemzetsgekbe sorolhat ammonitesz is, amelyek – mint minden lbasfej – a norml startalm, tisztn tengeri krnyezetet jelzik. Ezek az ammoniteszek csak a jura idszak legelejn ltek, gy pontosan meghatrozzk a bezr kzet – s a kzetekben fellelhet lbnyomok – kort. A Komlosaurus carbonis a jura legkorbbi korszakban, megkzeltleg 200 milli vvel ezeltt lt.
A Komlosaurus lbnyoma
A jura idszak mocsrvilga nem csak lhelyl szolglt a Komlosaurusnak, hanem egyben a nvnyevk tpllkforrst is jelentette. Az egykori nvnyzet sszettelrl jl tjkoztatnak bennnket a szenes, agyagos, homokkves kzetlapok kztt gyjthet snvnymaradvnyok. Az eddig elkerlt s vizsglt tbb ezer (!) snvny alapjn elg pontos kpet festhetnk az egykori nvnyzetrl.
A keskeny tengerparti svban str nvnyek, a lperdkben pfrnyfk zldelltek. Az erdk kztti vizes terleteket karvastagsg zsurlk uraltk. A mocsri fenyk s a magvaspfrnyok fontos erdalkotk voltak. A fenyflknek nem csak leveleik, hanem kivl llapotban megmaradt tobozaik is fennmaradtak. A fatermet formk mellett akadtak fenycserjk is. Maguk a nvnymaradvnyok rendszerint ersen sztlapult, szenesedett llapotban maradtak fenn filmszer bevonat formjban. Ennek ellenre nha kitn megtartsak: a levelek brszvetnek legfels vdrtegbl, a kutikulbl mg prepartumok is kszthetk, amelyekben mikroszkppal pontosan felismerhetk a sok milli ves sejtek.
Dr. Fzy Istvn
| |