A Mecsek hegysg vdett lepkefajai
Fazekas Imre zoolgus kiadvnya 64 vdett mecseki lepkefajrl. A szerz rszletesen bemutatja a fajok fldrajzi elterjedst, biolgijt, veszlyeztetettsgt, vdelmt.
A kiadvny megvsrolhat!
ra: 1500 Ft + postakltsg
CD vltozat: 2000 Ft + postakltsg
A megrendels cme: regiografo@hu.inter.net
(Rszlet a kiadvny bevezetjbl)
Bevezets
A vadon l llatok a termszetes rksg szerves s meghatroz elemei. Genetikai, tudomnyos, gazdasgi, eszttikai s kulturlis rtkek hordozi, melyek fontos szerepet tltenek be az kolgiai egyensly fenntartsban. Szmos mecseki faj bizonytott mrtkben megfogyatkozott, eltnt vagy ppen a kipusztuls veszlye fenyegeti. A fajok, lhelyek vdelmt szmos nemzetkzi s hazai jogszably, egyezmny s trvny szablyozza. Sajnos ezek a termszetes rksgvdelmi jogszablyokban megfogalmazott clok s feladatok kevsb vagy egyltaln jelennek meg a helyi, kistrsgi vagy regionlis fejlesztsi politikban, a programokban elksztsben s vgrehajtsban. Az elektronikus mdia msorstruktrjban marginliss vlt a termszetvdelem, a napi sajt szmra szinte csak akkor jelent hrrtket, ha valahol slyos krosts trtnik. A szerkesztk tbbsge nem tarja fontosnak a vadon l llatok s lhelyeik vdelmnek szksgessgvel kapcsolatos ltalnos informcik terjesztst. Kln gondot jelent az, hogy az iskolk pedaggiai-programjaiban nyomt sem talljuk a lakhely, a trsg vdett, veszlyeztetett fajainak, habitatjainak megismersre irnyul trekvsnek. A dikok gy fejezik be az ltalnos s kzpiskolt, hogy nem ismerik az adott telepls, a tjegysg termszetvdelmnek neuralgikus pontjait, nincs vals kpk a vdett s veszlyeztetett fajokrl, lhelyekrl.
Jelen tanulmnyomban a Mecsek vidknek kipusztult, eltnt, vdett s veszlyeztetett lepkefajait mutatom be. Munkmmal szeretnk hozzjrulni ahhoz, hogy a hegyvidk termszeti rksgnek e fontos rendszertani csoportjn keresztlt kpet kapjunk azokrl a dinamikus faunatrtneti, kolgiai folyamatokrl, amelyek elvezettek egy-egy faj, lhely krosodshoz, ugyanakkor irnyt mutatnak tfog termszet-megrzsi stratgik megalkotshoz.
A Mecsek lepkefaunjnak kutatsa kzel kt vszzadra tekint vissza. A hegysgrl az els sszefoglal tanulmnyt Balogh Imre (1978) a Pcsi Tanrkpz Fiskola oktatja ksztette el. Ezt kveten fknt Fazekas Imre s Uherkovich kos vgzett tzetes vizsglatokat a terleten (lsd az irodalomban).
A hegysg faunjnak feltrsra jellemz adat, hogy az 1974-1975-ben a Komln zemel fnycsapdval 112 j fajt mutattam ki a Mecsekbl (Fazekas 1976). A legtbb j taxon megtallsa az intenzv gyjtsnek s a korbbi vtizedekhez kpest modernebb gyjtsi mdszereknek (fnycsapdk) ksznhet, ugyanakkor egyes fajok eltnse vagy megritkulsa leginkbb a termszetes s a termszetkzeli lhelyek megsemmislsnek tulajdonthat.
A Mecsek megjult fajlistjt Balogh (1978) alapmunkja ta mg nem lltottk ssze. A Mecsekbl eddig igazolt lepkefajok szma mintegy 2000. A szomszdos Villnyi-hegysgben csupn 1155 fajt sikerlt kimutatni.
Balogh (1978) mr idzett tanulmnynak elemzsbl is jl lthat, hogy az j fajok elkerlse mellett jl megfigyelhet a hegysg faunjnak fokozatos elszegnyedse is. A fldrajzi terletek fauna-elszegnyedsre elszr a Benelux llamokban s Angliban figyeltek fel. Uherkovich (1978) a mecseki karsztbokorerdk vizsglata sorn gy rt: „Az utbbi vekben a Mecsek hegysg Pcshez kzeli rszein ers fauna-elszegnyeds figyelhet meg. Ezt magam is tapasztaltam nappali gyjtseim sorn s a vrtnl lnyegesen rosszabb jjeli gyjtseknl. Br messzemen kvetkeztetsek nem vonhatk le egyetlen llny-csoport faj s pldnyszm elszegnyedsbl, mgis fel kell tteleznnk a jelents krnyezetszennyezdst. Ennek eredmnye lehet az, hogy az rzkenyebb fajok itt kipusztultak vagy ersen megritkultak.”
A Mecsek lepkinek els termszetvdelemmel foglalkoz tanulmnyt a Koml krnyki fauna vizsglata alapjn ksztettem el (Fazekas 1988). Tanulmnyom bevezetjben mg 2005-ben is aktulis megllaptsokat rtam le: „A vros kzvlemnye a nehezed napi gondok kzepette mg nem rzkeli a helyi faunapusztuls int jeleit. Sajnlatosan sem az oktatst sem a kzmveldst nem hatja t a helyi termszet megismersre s megvsra val trekvs. Mlysgesen tvednk, ha azt hisszk, hogy a kzvetlen krnyezetnk megvdst alapkutatsok nlkl elvgezhetjk.” Az elbbi megllaptsok a Mecsek vidkn ltalnosan is rtelmezhetk.
Ltva a lepkk (s ltalban a rovarok) termszetvdelme tern tapasztalhat anomlikat, a fajok biogeogrfiai diszpozcijn (v. Kudrna 1986) alapul, n. areanalitikus mdszerrel sszelltottam egy olyan kistrsgi fajlistt s vdelmi programot, melyhez hasonl az orszgban nem kszlt. Ezek a kezdeti munklatok vezettek el napjainkig, a Mecsek vdett lepkefajainak tfog bemutatshoz.
Haznkban – a korbbi fajvdelem helyett – a termszetvdelem, az eurpai gyakorlathoz hasonlan, ma mr az lhelyek s cnzisok vdelmre sszpontost. A vdett s veszlyeztetett fajok fennmaradsa legeredmnyesebben csak a habitatok tfog vdelmvel biztosthat.
A magyar termszetvdelem egyik komoly hinyossga, hogy feltnen alacsony a vdett rovarfajok szma, s egy-egy terlet termszetvdelmi rtkelsnl kisebb slyponttal veszik figyelembe a rovarfajokat, szemben a gerinces llatokkal.
A helyi faunk biodiverzitsnak cskkense jl rzkelhet, s ez leginkbb a rovarvilgot rinti. A rovarok kzl a lepkk magas fajszmot kpviselnek, s kivlan reprezentljk az adott terlet kolgiai llapott.
Szmos faj esetben igen nehz megllaptani a termszetvdelmi problmkat (pl. jelenlt-hiny). Tovbb kell kutatni az lhelyeket a fajok letciklust, letmdjt. Tbb ritka faj olyan kicsiny populci nagysgban l, hogy megnehezti az szlels eslyt. Klnsen vonatkozik ez a rejtett letmd fajokra, s azokra melyek a fnyre kevsb rzkenyek.
A most kzreadott tanulmny hrom vtized gyjtmunkjn alapul rtkels, mely csupn egy szubjektv pillanatkp Magyarorszg legdlebben fekv, 600 m-t is meghalad kzphegysgrl.
A taxonok azonostsa rdekben minden vdett faj habituskpt kptblkon mutatom be, mellzve a rszletes morfolgiai lersokat. A fajok kztti mretarnyok - a rendelkezsre ll tr minl hasznosabb kitltse rdekben – jelentsen eltrnek a valdi mretektl.
|